RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 4534e84b18904e56 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet HTTPS by Gelato |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | https://rpc-gel.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445835 |
| Reported Ago | 9m 41s ago |
| Latest Block* | 46065908 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213482 | 13m 33s ago | 50s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 1779564162565 | 14m 24s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898753 | 18m 48s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847955 | 19m 39s ago | 1h 13m 36s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:51 UTC | 1779559431056 | 1h 33m 15s ago | 1m 2s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368558 | 1h 34m 18s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 9m 17s ago | 7m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247252 | 3h 16m 19s ago | 4h 31m 27s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959642 | 7h 47m 47s ago | 9m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:39:59 UTC | 1779536399122 | 7h 57m 7s ago | 3h 41m 8s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065908 | 1779564319000 | 0x0d0b...5ddd09 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065838 | 1779564249000 | 0xcd82...cd3ad9 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065814 | 1779564225000 | 0xde87...dff41f | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065778 | 1779564189000 | 0x619f...74b7ff | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065610 | 1779564021000 | 0x4beb...e7c2b4 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 24s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065568 | 1779563979000 | 0x7158...76fb4f | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065538 | 1779563949000 | 0x55cb...1fde63 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065508 | 1779563919000 | 0x077f...de0546 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 18m 18s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445835 |
| Reported At | |
| Number | 46065908 |
| Hash | 0x0d0b...5ddd09 |
| Timestamp | 1779564319 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.01 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.99 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 15m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564120456 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46066588 | 1779564999 | 0x6c69...0b5710 | 6378 | 1779565008258 |
| ash-hz | ✅ | 46066588 | 1779564999 | 0x6c69...0b5710 | 108 | 1779565001969 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20731 | 1779564424219 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 12m 7s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 | 16m 56s ago |
| Is Syncing | false | 7m 30s ago |
| Peer Count | 6 | 9m 41s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 41s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 15m 6s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 41370e...ffa94a | 25m 59s ago |
| Response Headers | 4 headers | 21m 13s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 22m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 57s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 16m 29s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 23s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m 27s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 30s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 57073 | 6 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 57073 | 7 | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 57073 | 6 | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.2.1 | false | 0 |
| sin-do | 57073 | 6 | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 25m 24s ago | headers | 19m 57s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 21s ago | headers | 3815h 5m 59s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 05 2025 14:17:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 6h 19m 24s ago | peer_count | 1298h 31m 15s | 0 | > 0 |
| Fri Sep 12 2025 12:46:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 253d 8h 50m 39s ago | peer_count | 4078h 45m 28s | > 0 | 0 |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 21s ago | headers | 398h 14m 48s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jun 12 2025 21:30:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 345d 6m 10s ago | headers | 50m | Header fields (4): server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jun 12 2025 20:40:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 345d 56m 10s ago | headers | 1886h 39m 55s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Mar 26 2025 13:00:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 7h 36m 8s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 05:01:00 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 36m 6s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 05:00:57 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 36m 9s ago | is_syncing | ∞ | false |

