RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1eb8c839ddbba91f |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia HTTPS by QuickNode |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | https://rpc-qnd-sepolia.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576244 |
| Reported Ago | 6m 9s ago |
| Latest Block* | 50561043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.02 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.33 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | 3 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576254 | 6m 9s ago | 6h 56m 54s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561336 | 7h 3m 4s ago | 40m 47s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:51:53 UTC | 1779537113839 | 7h 43m 51s ago | 23h 23m 4s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 12:28:49 UTC | 1779452929168 | 1d 7h 6m 56s ago | 1m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859899 | 1d 7h 8m 5s ago | 7h 25m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:41 UTC | 1779426101397 | 1d 14h 34m 4s ago | 1m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032949 | 1d 14h 35m 12s ago | 43h 16m 46s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:43:46 UTC | 1779270226098 | 3d 9h 51m 59s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:42:45 UTC | 1779270165780 | 3d 9h 52m 59s ago | 32m 6s | STUCK | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:10:39 UTC | 1779268239144 | 3d 10h 25m 6s ago | 17m 50s | UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 50561043 | 1779564339000 | 0xd892...2fd93b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 9s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 19s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560803 | 1779564099000 | 0x8627...6f6146 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560743 | 1779564039000 | 0x12e2...98372e | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 13m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560685 | 1779563981000 | 0x988d...535161 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 17m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 18m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560503 | 1779563799000 | 0x3796...e43f7d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 51s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576244 |
| Reported At | |
| Number | 50561043 |
| Hash | 0xd892...2fd93b |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.02 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.33 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445963 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 50561643 | 1779564939 | 0x0ca0...4686ca | 20 | 1779564939725 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65725 | 1779564576152 | ||
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 8258 | 1779564905343 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 15m 59s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 15m 48s ago |
| Is Syncing | false | 15m 14s ago |
| Peer Count | 3 | 15m 7s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 7s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 12m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 8feaf9...1dc969 | 24m 38s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 7 other headers | 25m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8h 4m 55s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 25m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 5m 4s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 35m 6s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 4h 42m 54s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 58m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 7s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Dec 11 2025 11:26:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 8m 54s ago | peer_count | 10m 3s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 11:16:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 18m 58s ago | peer_count | 39m 54s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 10:36:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 58m 53s ago | peer_count | 9m 59s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 10:26:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 10h 8m 53s ago | peer_count | 1h 30m 1s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:56:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 11h 38m 55s ago | peer_count | 10m 1s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:46:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 11h 48m 56s ago | peer_count | 9m 57s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:36:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 11h 58m 53s ago | peer_count | 10m | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:26:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 12h 8m 54s ago | peer_count | 1h 39m 59s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 06:46:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 13h 48m 54s ago | peer_count | 19m 58s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 06:26:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 14h 8m 53s ago | peer_count | 1h 40m 1s | > 0 | 0 |

