RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 093e7aafd86b357f |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia HTTPS by Tenderly |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | https://rpc-ten-sepolia.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:06:16 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576241 |
| Reported Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 50561043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.02 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.33 / 1 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576250 | 6m 53s ago | 32h 54m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:35:34 UTC | 1779446134768 | 1d 9h 55s ago | 5m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:34 UTC | 1779445834257 | 1d 9h 5m 55s ago | 5h 28m 46s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:48 UTC | 1779426108119 | 1d 14h 34m 41s ago | 1m 15s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032950 | 1d 14h 35m 57s ago | 43h 15m 32s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:45:00 UTC | 1779270300218 | 3d 9h 51m 29s ago | 1m 14s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:43:46 UTC | 1779270226090 | 3d 9h 52m 44s ago | 33m 6s | STUCK | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 09:10:39 UTC | 1779268239144 | 3d 10h 25m 50s ago | 15m 37s | UP | STUCK |
| Wed, 20 May 2026 08:55:02 UTC | 1779267302005 | 3d 10h 41m 28s ago | 8m 26s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:46:35 UTC | 1779266795475 | 3d 10h 49m 54s ago | 36h 31m 4s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 50561043 | 1779564339000 | 0xd892...2fd93b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 53s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 12m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560803 | 1779564099000 | 0x8627...6f6146 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560744 | 1779564040000 | 0xbb89...197796 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 13m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560683 | 1779563979000 | 0x9356...7aeb03 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 17m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 18m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560504 | 1779563800000 | 0xfb89...1b237e | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 19m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576241 |
| Reported At | |
| Number | 50561043 |
| Hash | 0xd892...2fd93b |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.02 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.33 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445838 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 50561646 | 1779564942 | 0x5bcf...6a2d5b | 2006 | 1779564942377 |
| ash-hz | ✅ | 50561643 | 1779564939 | 0x0ca0...4686ca | 109 | 1779564939817 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65732 | 1779564576163 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 16m 44s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 16m 19s ago |
| Is Syncing | false | 15m 52s ago |
| Peer Count | 0 | 1y 23d 10h 25m 56s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 13m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d04386...1a9a5b | 25m 22s ago |
| Response Headers | 4 headers | 25m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 36m 36s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 26m 8s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 46m 15s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | 15m 52s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 25m 24s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 58m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 19m 47s ago | headers | 19m 58s | Header fields (2): server, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:56:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 39m 46s ago | headers | 211h 10m 13s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-content-type-options |
| Wed Nov 26 2025 14:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 178d 5h 49m 59s ago | headers | 2879h 10m 39s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jul 29 2025 16:35:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 298d 5h 39s ago | headers | 9m 52s | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jul 29 2025 16:25:58 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 298d 5h 10m 32s ago | headers | 724h 40m 13s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 45s ago | headers | 2285h 39m 20s | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Apr 17 2025 20:03:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 36d 1h 33m 15s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 6s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 10s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 05:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 15h 30m 11s ago | chain_id | ∞ | 763373 |
