RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 258e601026b3df60 |
| Name | Public Arbitrum Sepolia RPC |
| Bundle | arbitrum-testnet |
| URL | https://sepolia-rollup.arbitrum.io/rpc |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 03:08:37 UTC |
| Chain | ArbitrumSepolia / chain_id: 421614 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.10.1-rc.2 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566512859 |
| Report Created Ago | 8m 19s ago |
| Latest Block* | 270572523 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.29 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.30 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| ChainId* | 421614 |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 20337 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 19s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 40844 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 44s ago | ||
| ✅ | 270572523 | 1779566318 | 0xb032...806ee6 | 269 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 32s ago |
| ✅ | 270572313 | 1779566259 | 0x4632...0e79df | 299 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 32s ago |
| ✅ | 270572130 | 1779566200 | 0x3d1f...d9c41c | 882 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 31s ago |
| ✅ | 270571919 | 1779566139 | 0xf283...c78d0b | 268 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 32s ago |
| ✅ | 270571722 | 1779566080 | 0xd15f...09da9c | 738 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 30s ago |
| ✅ | 270571520 | 1779566019 | 0x7c5f...49f043 | 980 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 31s ago |
| ✅ | 270571315 | 1779565959 | 0x6b42...a84ac3 | 293 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 32s ago |
| ✅ | 270571110 | 1779565899 | 0x7a17...784b92 | 244 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 32s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320040 |
| Reported At | |
| Number | 270572523 |
| Hash | 0xb032...806ee6 |
| Timestamp | 1779566318 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.29 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.30 / 0.26 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566512859 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 421614 | 10m 31s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 | 20m 27s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 8s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 682bc8...a46106 | 11m 6s ago |
| Response Headers | 3 headers | 20m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 4h 10m 28s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 8m 40s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 50m 23s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 22s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 6h 9m 42s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 1s ago |

