RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 258e601026b3df60 |
|---|---|
| Name | Public Arbitrum Sepolia RPC |
| Bundle | arbitrum-testnet |
| URL | https://sepolia-rollup.arbitrum.io/rpc |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 03:08:37 UTC |
| Chain | ArbitrumSepolia / chain_id: 421614 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.10.1-rc.2 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576256 |
| Reported Ago | 2m 53s ago |
| Latest Block* | 270565716 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.53 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| ChainId* | 421614 |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561336 | 6h 59m 48s ago | 40m 47s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:51:53 UTC | 1779537113832 | 7h 40m 36s ago | 22h 13m 7s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 13:38:46 UTC | 1779457126822 | 1d 5h 53m 43s ago | 1m 6s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060204 | 1d 5h 54m 49s ago | 1h 8m 51s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 12:28:49 UTC | 1779452929170 | 1d 7h 3m 40s ago | 1m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859899 | 1d 7h 4m 49s ago | 51h 33m 51s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:53:48 UTC | 1779267228261 | 3d 10h 38m 41s ago | 3h 57m 3s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:56:44 UTC | 1779253004954 | 3d 14h 35m 44s ago | 31h 12m 57s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 21:43:47 UTC | 1779140627474 | 4d 21h 48m 42s ago | 1m 59s | ERROR | UP |
| Mon, 18 May 2026 21:41:48 UTC | 1779140508110 | 4d 21h 50m 41s ago | 83h 14m 13s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 270565716 | 1779564338000 | 0xbaf2...e7da48 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 2m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270565506 | 1779564278000 | 0x6cb8...c8205f | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270565307 | 1779564220000 | 0x0356...6cebc7 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270564684 | 1779564039000 | 0x8102...861dd7 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270564467 | 1779563980000 | 0x4159...97e5ce | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 11m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270564251 | 1779563919000 | 0xa4ad...99d9d8 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 13m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270564043 | 1779563858000 | 0x80a0...3c97b5 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270563835 | 1779563799000 | 0x0ce6...3506c6 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270563675 | 1779563751000 | 0x4ec9...4a0f3b | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 270563424 | 1779563679000 | 0xf8db...ebe6f3 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 2m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576256 |
| Reported At | |
| Number | 270565716 |
| Hash | 0xbaf2...e7da48 |
| Timestamp | 1779564338 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.53 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.26 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 1m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779553842232 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 270566979 | 1779564700 | 0x8b21...bbc42a | 1311 | 1779564701364 |
| ash-hz | ✅ | 270566974 | 1779564699 | 0xe8dc...f8bd7b | 20 | 1779564699716 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104342 | 1779564467124 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 421614 | 12m 43s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 | 12m 19s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 29s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 682bc8...a46106 | 21m 22s ago |
| Response Headers | 3 headers | 21m 52s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 35s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 22m 28s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Method N/A | 11m 52s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 11m 52s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 4h 39m 39s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 13h 7m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Apr 20 2026 17:40:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 33d 3h 51m 49s ago | headers | 10m 32s | Header fields (2): server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Mon Apr 20 2026 17:30:08 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 33d 4h 2m 21s ago | headers | 3647h 43m 38s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, cf-cache-status |
| Wed Nov 19 2025 16:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 3h 46m ago | headers | 26h 50m 1s | Header fields (2): vary, server | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 36m 2s ago | headers | 9m 56s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (2): vary, server |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 45m 59s ago | headers | 10m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:36:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 56m 2s ago | headers | 9m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 2s ago | headers | 9m 56s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 15m 58s ago | headers | 40m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 56m 2s ago | headers | 3409h 50m 40s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 46m 43s ago | headers | 2286h 37m 1s | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |

