RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0d8c37aaeafbea17 |
|---|---|
| Name | Gnosis Chain RPC WSS |
| URL | wss://rpc.gnosischain.com/wss |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 14:50:14 UTC |
| Chain | Gnosis Chain / chain_id: 100 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489493 |
| Reported Ago | 9m 46s ago |
| Latest Block* | 46326983 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.24 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.21 / 5 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 100 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243930 | 13m 51s ago | 1h 19m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:05 UTC | 1779559445001 | 1h 33m 50s ago | 1m 17s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:47 UTC | 1779559367541 | 1h 35m 8s ago | 19h 58s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:49 UTC | 1779490909340 | 20h 36m 6s ago | 45s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:03 UTC | 1779490863946 | 20h 36m 51s ago | 7h 43m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 15:18:03 UTC | 1779463083487 | 1d 4h 19m 52s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 15:17:03 UTC | 1779463023504 | 1d 4h 20m 52s ago | 41m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 14:36:03 UTC | 1779460563471 | 1d 5h 1m 52s ago | 39s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:35:23 UTC | 1779460523642 | 1d 5h 2m 31s ago | 58m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:23 UTC | 1779457043403 | 1d 6h 32s ago | 1m 31s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46326983 | 1779564300000 | 0xc45b...1f5552 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 9m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326975 | 1779564260000 | 0xd73e...11cb20 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 22s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326971 | 1779564240000 | 0x57bf...c2a232 | Sat, 23 May 2026 19:24:05 UTC | 13m 50s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326968 | 1779564225000 | 0x3fdc...3a4a2f | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326963 | 1779564200000 | 0xb4a1...fd1fc5 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 22s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326940 | 1779564080000 | 0x0ef8...c116ad | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46326932 | 1779564040000 | 0xdf48...a96a90 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326920 | 1779563980000 | 0x56a5...df7345 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326934 | 1779564050000 | 0xe833...a532bf | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326927 | 1779564015000 | 0x033f...7e7008 | Sat, 23 May 2026 19:21:35 UTC | 16m 19s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489493 |
| Reported At | |
| Number | 46326983 |
| Hash | 0xc45b...1f5552 |
| Timestamp | 1779564300 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.24 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.21 / 5 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4d 8h 57m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779187230610 |
| Reported At | |
| Message | E221: WS Handshake Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 86310 | 1779564597539 | ||
| fsn-hz | ✅ | 46327131 | 1779565065 | 0x5963...ce24cd | 252 | 1779565068823 |
| ash-hz | ✅ | 46327130 | 1779565060 | 0xb3e4...1d468b | 96 | 1779565064685 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 100 | 12m 56s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 12m 35s ago |
| Is Syncing | false | 17m 18s ago |
| Peer Count | 7 | 334d 14h 31m 54s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 17m 17s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 14m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, 9c9451...b86523 | 26m 48s ago |
| Response Headers | 3 headers | 8m 18s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 52m 56s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 42m 26s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 17m 43s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | 17m 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 4d 20h 52m 24s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 7h 51m 43s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 18h 24m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 17m 17s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 100 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| fsn-hz | 100 | E205: Request Timeout | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| ash-hz | 100 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | E221: Connection Timeout | E205: Request Timeout | E221: Connection Timeout | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:05:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 32m 26s ago | headers | 14m 57s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:50:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 47m 24s ago | headers | 1h 24m 21s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 11m 46s ago | headers | 5m 19s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 17m 5s ago | headers | 1h 50m | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:30:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 7m 6s ago | headers | 30m 13s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:00:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 37m 19s ago | headers | 55m 4s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 16:05:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 32m 24s ago | headers | 1h 10m 8s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 14:55:22 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6h 42m 32s ago | headers | 3h 4m 34s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 11:50:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 47m 7s ago | headers | 10m 12s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 11:40:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 57m 19s ago | headers | 5h 55m 7s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
