RPC Endpoint Details
| EndpointID: | e877e40f3bffee1c |
|---|---|
| Name | Gearbox ETH Mainnet 1 |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/cWGGN2BrrY2NoFG05HmsYQF1D4nnPLsn |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 05:34:31 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445599 |
| Reported Ago | 8m 2s ago |
| Latest Block* | 23142776 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.00 / 12 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 15 Aug 2025 00:13:06 UTC | 1755216786707 | 281d 19h 22m 21s ago | 1m 59s | UP | ERROR |
| Fri, 15 Aug 2025 00:11:07 UTC | 1755216667014 | 281d 19h 24m 21s ago | 8m | ERROR | UP |
| Fri, 15 Aug 2025 00:03:06 UTC | 1755216186699 | 281d 19h 32m 21s ago | 28m 29s | UP | ERROR |
| Thu, 14 Aug 2025 23:34:36 UTC | 1755214476708 | 281d 20h 51s ago | 2758h 52m 9s | ERROR | UP |
| Tue, 22 Apr 2025 00:42:27 UTC | 1745282547667 | 1y 31d 18h 53m ago | 594h 42m 12s | UP | ERROR |
| Fri, 28 Mar 2025 06:00:15 UTC | 1743141615350 | 1y 56d 13h 35m 12s ago | 5h 30m 59s | ERROR | UP |
| Fri, 28 Mar 2025 00:29:15 UTC | 1743121755782 | 1y 56d 19h 6m 12s ago | 666h 53m 12s | UP | ERROR |
| Fri, 28 Feb 2025 05:36:03 UTC | 1740720963455 | 1y 84d 13h 59m 24s ago | 1m 27s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Fri, 28 Feb 2025 05:34:35 UTC | 1740720875774 | 1y 84d 14h 52s ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 2s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 11m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 11m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 12m 9s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 28s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 14m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:19:12 UTC | 16m 16s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 281d 19h 23m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1755216726890 |
| Reported At | |
| Number | 23142776 |
| Hash | 0x36a0...81e1be |
| Timestamp | 1755216719 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.00 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445599 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 21 | 1779564911878 | ||
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6799 | 1779564905347 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21459 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 281d 19h 24m 19s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 281d 19h 24m 18s ago |
| Is Syncing | false | 281d 19h 24m 16s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 281d 19h 24m 14s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 12m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 24m 20s ago |
| Response Headers | 1 headers | 19m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 39s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 23s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 8m 23s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 50s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 21m 49s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 51s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:02:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 32m 44s ago | headers | 3153h 16m 56s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 41s ago | headers | 2308h 39m 27s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 29m 9s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Tue Mar 25 2025 04:47:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 15h 48m 13s ago | client_version | 4m 59s | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Tue Mar 25 2025 04:42:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 15h 53m 13s ago | client_version | 2h 39m 59s | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Tue Mar 25 2025 02:02:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 18h 33m 13s ago | client_version | 4m 59s | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Tue Mar 25 2025 01:57:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 18h 38m 13s ago | client_version | 1h 10m | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Tue Mar 25 2025 00:47:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 19h 48m 13s ago | client_version | 4m 59s | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Tue Mar 25 2025 00:42:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 19h 53m 13s ago | client_version | 45m | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Mon Mar 24 2025 23:57:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 20h 38m 13s ago | client_version | 4m 59s | reth/v1.1.5-3212af2/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |