RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ba28a9a61db978dc |
|---|---|
| Name | Gearbox Sonic 1 |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/cWGGN2BrrY2NoFG05HmsYQF1D4nnPLsn |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:32:44 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 7m 51s ago |
| Latest Block* | 45454886 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.49 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.67 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 16 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 15 Aug 2025 00:13:06 UTC | 1755216786708 | 281d 19h 22m 10s ago | 1m 59s | UP | ERROR |
| Fri, 15 Aug 2025 00:11:07 UTC | 1755216667131 | 281d 19h 24m 10s ago | 8m 30s | ERROR | UP |
| Fri, 15 Aug 2025 00:02:36 UTC | 1755216156840 | 281d 19h 32m 40s ago | 28m 30s | UP | ERROR |
| Thu, 14 Aug 2025 23:34:06 UTC | 1755214446763 | 281d 20h 1m 10s ago | 2758h 53m 9s | ERROR | UP |
| Tue, 22 Apr 2025 00:40:57 UTC | 1745282457751 | 1y 31d 18h 54m 19s ago | 7h 33m | UP | ERROR |
| Mon, 21 Apr 2025 17:07:57 UTC | 1745255277513 | 1y 32d 2h 27m 19s ago | 2m | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 21 Apr 2025 17:05:57 UTC | 1745255157508 | 1y 32d 2h 29m 19s ago | 29s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 21 Apr 2025 17:05:27 UTC | 1745255127537 | 1y 32d 2h 29m 49s ago | 5m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 21 Apr 2025 16:59:57 UTC | 1745254797502 | 1y 32d 2h 35m 19s ago | 2h 8m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 21 Apr 2025 14:51:28 UTC | 1745247088070 | 1y 32d 4h 43m 49s ago | 57s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 10m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 11m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 10s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:21:59 UTC | 13m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 59s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 263d 12h 8m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1756798016148 |
| Reported At | |
| Number | 45454886 |
| Hash | 0x4b38...12973a |
| Timestamp | 1756798014 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.49 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.67 / 1 |
| Agreement | 1 of 2 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20 | 1779564911878 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 6094 | 1779564857933 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21258 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 281d 19h 24m 8s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 281d 19h 24m 7s ago |
| Is Syncing | false | 281d 19h 24m 5s ago |
| Peer Count | 16 | 1y 31d 18h 59m 48s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 281d 19h 24m 3s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 12m 10s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 24m 10s ago |
| Response Headers | 1 headers | 19m 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 18s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 13s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 41s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7m 51s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 14m 39s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 57m 45s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 40s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Oct 31 2025 14:12:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 22m 46s ago | headers | 1h 25m 5s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Oct 31 2025 12:47:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 7h 47m 53s ago | headers | 47h 4m 58s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Oct 29 2025 13:42:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 52m 51s ago | headers | 2930h 56m 40s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 32s ago | headers | 2308h 39m 26s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Mar 26 2025 12:52:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 7h 42m 59s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 12:52:16 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 7h 43m ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 28m 59s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Fri Feb 28 2025 07:32:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 2m 31s ago | chain_id | ∞ | 146 |