RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a1f89b283e8fbd64 |
|---|---|
| Name | Gearbox Arbitrum One 1 |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb-mainnet.g.alchemy.com/v2/cWGGN2BrrY2NoFG05HmsYQF1D4nnPLsn |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 05:43:36 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 6m 54s ago |
| Latest Block* | 368504009 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.00 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 15 Aug 2025 00:13:26 UTC | 1755216806908 | 281d 19h 23m 3s ago | 1m 58s | UP | ERROR |
| Fri, 15 Aug 2025 00:11:28 UTC | 1755216688436 | 281d 19h 25m 2s ago | 8m | ERROR | UP |
| Fri, 15 Aug 2025 00:03:28 UTC | 1755216208430 | 281d 19h 33m 2s ago | 29m 20s | UP | ERROR |
| Thu, 14 Aug 2025 23:34:08 UTC | 1755214448389 | 281d 20h 2m 22s ago | 39h 21m 43s | ERROR | UP |
| Wed, 13 Aug 2025 08:12:24 UTC | 1755072744823 | 283d 11h 24m 5s ago | 1m | UP | ERROR |
| Wed, 13 Aug 2025 08:11:24 UTC | 1755072684782 | 283d 11h 25m 5s ago | 2001h 55m 41s | ERROR | UP |
| Wed, 21 May 2025 22:15:43 UTC | 1747865743403 | 1y 1d 21h 20m 47s ago | 21s | UP | ERROR |
| Wed, 21 May 2025 22:15:21 UTC | 1747865721959 | 1y 1d 21h 21m 8s ago | 9m 20s | ERROR | UP |
| Wed, 21 May 2025 22:06:01 UTC | 1747865161260 | 1y 1d 21h 30m 29s ago | 39s | UP | ERROR |
| Wed, 21 May 2025 22:05:21 UTC | 1747865121935 | 1y 1d 21h 31m 8s ago | 7m 20s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 8m 20s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 57s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 12m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 26s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 13m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 48s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 281d 19h 23m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1755216768439 |
| Reported At | |
| Number | 368504009 |
| Hash | 0xb118...359022 |
| Timestamp | 1755216767 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.00 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 206 | 1779564984738 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5 | 1779564984600 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105240 | 1779564467373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 281d 19h 25m ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 281d 19h 24m 58s ago |
| Is Syncing | false | 281d 19h 24m 57s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 281d 19h 24m 55s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 13m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 25m 22s ago |
| Response Headers | 1 headers | 20m 36s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 41s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 26s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 6m 54s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 25s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 15m 52s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 22m 51s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 6m 53s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 14:32:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 6h 3m 47s ago | headers | 18h 39m 57s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Nov 04 2025 19:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 43m 45s ago | headers | 3h 44m 55s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 04 2025 16:07:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 4h 28m 41s ago | headers | 3077h 22m 4s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 45s ago | headers | 2308h 39m 26s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m 12s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Mon Mar 24 2025 08:17:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 60d 12h 19m 15s ago | client_version | 4m 59s | nitro/v3.5.1-8f247fd/linux-amd64/go1.23.1 | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 |
| Mon Mar 24 2025 08:12:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 60d 12h 24m 15s ago | client_version | 1h 58m 6s | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 | nitro/v3.5.1-8f247fd/linux-amd64/go1.23.1 |
| Mon Mar 24 2025 06:14:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 60d 14h 22m 21s ago | client_version | 5m | nitro/v3.5.1-8f247fd/linux-amd64/go1.23.1 | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 |
| Mon Mar 24 2025 06:09:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 60d 14h 27m 22s ago | client_version | 21h 14m 59s | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 | nitro/v3.5.1-8f247fd/linux-amd64/go1.23.1 |
| Sun Mar 23 2025 08:54:08 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 61d 11h 42m 21s ago | client_version | 5m | nitro/v3.5.1-8f247fd/linux-amd64/go1.23.1 | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 |