RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 60a41ee46c1d2492 |
|---|---|
| Name | Gearbox Arbitrum One 2 |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arb-mainnet.g.alchemy.com/v2/42bffkMYzabHyb-4qi2ZMmH-x7rAbf7h |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 05:43:36 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.9.9 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576311 |
| Reported Ago | 7m 3s ago |
| Latest Block* | 465935406 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.79 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.26 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.9.9-6b0af88/linux-amd64/go1.25.9 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444695 | 1h 32m 35s ago | 1m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368650 | 1h 33m 51s ago | 1h 34m 44s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:28:04 UTC | 1779553684650 | 3h 8m 35s ago | 37s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:26 UTC | 1779553646830 | 3h 9m 12s ago | 1h 51m 37s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949400 | 5h 50s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920809 | 5h 1m 18s ago | 6h 37m 16s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 07:58:04 UTC | 1779523084118 | 11h 38m 35s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:57:04 UTC | 1779523024106 | 11h 39m 35s ago | 8h 55m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 23:02:03 UTC | 1779490923620 | 20h 34m 36s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:01:03 UTC | 1779490863653 | 20h 35m 36s ago | 1h 58m | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 465935406 | 1779564304000 | 0x6f4b...a2017e | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935326 | 1779564284000 | 0x41e9...356e6a | Sat, 23 May 2026 19:27:26 UTC | 9m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935280 | 1779564272000 | 0x9ad2...96f2a1 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935166 | 1779564244000 | 0x8a39...f6ff5f | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 12m 35s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 465935086 | 1779564224000 | 0xef40...4dfdc8 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935006 | 1779564204000 | 0xe1ae...20f9cd | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 5s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934604 | 1779564104000 | 0x177c...04100d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934666 | 1779564119000 | 0xb082...eb0b41 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934445 | 1779564064000 | 0xabcc...ffa049 | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 13m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934365 | 1779564044000 | 0x0a58...0f5e6b | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 58s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576311 |
| Reported At | |
| Number | 465935406 |
| Hash | 0x6f4b...a2017e |
| Timestamp | 1779564304 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.79 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.26 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 42m 8s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779551671227 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 465938132 | 1779564984 | 0x7062...b12356 | 205 | 1779564984740 |
| ash-hz | ✅ | 465938132 | 1779564984 | 0x7062...b12356 | 20 | 1779564984616 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105238 | 1779564467373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 11m 40s ago |
| Client Version | nitro/v3.9.9-6b0af88/linux-amd64/go1.25.9 | 16m 29s ago |
| Is Syncing | false | 7m 3s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 1s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 13m 33s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 25m 32s ago |
| Response Headers | 1 headers | 20m 46s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 6m 51s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 35s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 37m 1s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 34s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 40s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 3s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 14:32:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 199d 6h 3m 56s ago | headers | 18h 39m 57s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Nov 04 2025 19:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 43m 54s ago | headers | 3h 44m 55s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Nov 04 2025 16:07:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 200d 4h 28m 50s ago | headers | 3077h 22m 4s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 54s ago | headers | 1034h 15m 2s | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat May 17 2025 09:30:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 6d 12h 5m 57s ago | headers | 5h 29m 59s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat May 17 2025 04:00:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 6d 17h 35m 56s ago | headers | 105h 50m | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon May 12 2025 18:10:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 11d 3h 25m 57s ago | headers | 1163h 4m 23s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m 21s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Fri Feb 28 2025 06:43:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 52m 59s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Fri Feb 28 2025 06:43:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 53m ago | client_version | ∞ | nitro/v3.5.2-33d30c0/linux-amd64/go1.23.1 |

