RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 269183a769ff74b0 |
|---|---|
| Name | Gearbox Optimism 2 |
| Bundle | optimism |
| URL | https://opt-mainnet.g.alchemy.com/v2/k10urz5p6fNXirNZsWoUcRc_8xPrxmvw |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:08:44 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445832 |
| Reported Ago | 9m 4s ago |
| Latest Block* | 151982737 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.61 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.63 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:05:25 UTC | 1779559525424 | 1h 31m 4s ago | 2m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 33m 12s ago | 3h 2m 43s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:00:34 UTC | 1779548434319 | 4h 35m 55s ago | 7m 43s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:52:50 UTC | 1779547970772 | 4h 43m 39s ago | 16m 31s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:36:19 UTC | 1779546979032 | 5h 11s ago | 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949332 | 5h 40s ago | 28s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920780 | 5h 1m 9s ago | 2h 42m 22s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178776 | 7h 43m 31s ago | 12m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:39:59 UTC | 1779536399362 | 7h 56m 30s ago | 5m 21s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:39:59 UTC | 1779536399361 | 7h 56m 30s ago | 5m 21s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982737 | 1779564251000 | 0x9439...6adb17 | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 12m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982722 | 1779564221000 | 0x431a...f9743f | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982707 | 1779564191000 | 0x25d3...e830b6 | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 13m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982647 | 1779564071000 | 0xed1c...358070 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 30s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982617 | 1779564011000 | 0xa15b...16ad48 | Sat, 23 May 2026 19:21:59 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982602 | 1779563981000 | 0xa7bb...c7b119 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 15m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982587 | 1779563951000 | 0x9ce3...078b9a | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982572 | 1779563921000 | 0xe555...e61c01 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 41s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564259910 |
| Reported At | |
| Number | 151982737 |
| Hash | 0x9439...6adb17 |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.61 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.63 / 2 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445832 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 151983097 | 1779564971 | 0x3aa0...74d95c | 7205 | 1779564979034 |
| ash-hz | ✅ | 151983097 | 1779564971 | 0x3aa0...74d95c | 19 | 1779564971876 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21455 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 11m 31s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 16m 20s ago |
| Is Syncing | false | 6m 53s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 52s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 13m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 25m 22s ago |
| Response Headers | 1 headers | 20m 36s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8h 5m 54s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 25s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 46m 15s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 25m 24s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 22m 51s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 6m 53s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Nov 03 2025 19:07:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 201d 1h 28m 43s ago | headers | 3056h 22m 1s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 45s ago | headers | 1145h 35m 2s | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon May 12 2025 18:10:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 11d 3h 25m 48s ago | headers | 1163h 4m 23s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m 11s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Mon Mar 17 2025 16:59:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 67d 3h 37m 22s ago | client_version | 399h 50m 1s | Geth/v1.101411.6-stable-50b3422b/linux-amd64/go1.22.7 | Geth/v1.101503.1-rc.1-fbc739c3-20250313/linux-amd64/go1.22.0 |
| Sat Mar 01 2025 01:09:05 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 83d 19h 27m 24s ago | client_version | 4m 59s | Geth/v1.101500.0-stable-9111c8f1/linux-amd64/go1.23.6 | Geth/v1.101411.6-stable-50b3422b/linux-amd64/go1.22.7 |
| Sat Mar 01 2025 01:04:06 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 83d 19h 32m 24s ago | client_version | 17h 55m 18s | Geth/v1.101411.6-stable-50b3422b/linux-amd64/go1.22.7 | Geth/v1.101500.0-stable-9111c8f1/linux-amd64/go1.23.6 |
| Fri Feb 28 2025 07:08:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 27m 41s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Fri Feb 28 2025 07:08:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 27m 42s ago | client_version | ∞ | Geth/v1.101411.6-stable-50b3422b/linux-amd64/go1.22.7 | |
| Fri Feb 28 2025 07:08:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 84d 13h 27m 43s ago | chain_id | ∞ | 10 |

