RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 17aa71674236cf5f |
|---|---|
| Name | Gearbox Sonic 2 |
| Bundle | sonic |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/k10urz5p6fNXirNZsWoUcRc_8xPrxmvw |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:32:44 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445818 |
| Reported Ago | 9m 13s ago |
| Latest Block* | 20618745 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.48 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 146 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 16 Apr 2025 20:27:12 UTC | 1744835232800 | 1y 36d 23h 9m 26s ago | 33m 59s | UP | ERROR |
| Wed, 16 Apr 2025 19:53:12 UTC | 1744833192831 | 1y 36d 23h 43m 26s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 16 Apr 2025 19:51:42 UTC | 1744833102946 | 1y 36d 23h 44m 56s ago | 1h 38m 27s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:13:15 UTC | 1744827195843 | 1y 37d 1h 23m 23s ago | 1m 33s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:11:42 UTC | 1744827102771 | 1y 37d 1h 24m 56s ago | 3m 30s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:08:12 UTC | 1744826892728 | 1y 37d 1h 28m 26s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:07:12 UTC | 1744826832828 | 1y 37d 1h 29m 26s ago | 1m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:05:13 UTC | 1744826713029 | 1y 37d 1h 31m 26s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 16 Apr 2025 18:04:12 UTC | 1744826652798 | 1y 37d 1h 32m 26s ago | 20m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 16 Apr 2025 17:43:14 UTC | 1744825394420 | 1y 37d 1h 53m 25s ago | 1m 1s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 13s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 12m 19s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 13m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:21:59 UTC | 14m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 16m 1s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 17m 50s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 36d 23h 10m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1744835172871 |
| Reported At | |
| Number | 20618745 |
| Hash | 0x679d...8f979a |
| Timestamp | 1744835171 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.48 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 1 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445818 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7195 | 1779564979034 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19 | 1779564971877 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21256 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 1y 36d 23h 13m 28s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 1y 36d 23h 13m 27s ago |
| Is Syncing | false | 1y 36d 23h 13m 27s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 36d 23h 13m 24s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 13m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 25m 31s ago |
| Response Headers | 1 headers | 20m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 35s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 7m 3s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 13s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 13s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 222d 18h 30m 52s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 59m 7s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 3s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Oct 31 2025 14:12:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 24m 8s ago | headers | 1h 25m 5s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Oct 31 2025 12:47:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 7h 49m 15s ago | headers | 47h 4m 58s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Oct 29 2025 13:42:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 54m 13s ago | headers | 2930h 56m 40s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 50m 54s ago | headers | 2308h 39m 26s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon Apr 14 2025 22:13:12 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 38d 23h 23m 26s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Mon Apr 14 2025 22:13:12 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 38d 23h 23m 27s ago | chain_id | ∞ | 146 | |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 30m 21s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |