RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0d9810c0a9745121 |
|---|---|
| Name | Gearbox Optimism Archival 3 |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-mainnet.rpc.grove.city/v1/c94073a44ae8e033a108850b |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 06:08:44 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576658 |
| Reported Ago | 7m 13s ago |
| Latest Block* | 136659926 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.49 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.06 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101503.4-rc.1-2b9abb39-20250411/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 50 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue, 03 Jun 2025 02:42:50 UTC | 1748918570796 | 354d 16h 53m 59s ago | 1m 30s | UP | ERROR |
| Tue, 03 Jun 2025 02:41:20 UTC | 1748918480503 | 354d 16h 55m 29s ago | 6m 29s | ERROR | UP |
| Tue, 03 Jun 2025 02:34:50 UTC | 1748918090637 | 354d 17h 1m 59s ago | 1m 59s | UP | ERROR |
| Tue, 03 Jun 2025 02:32:50 UTC | 1748917970892 | 354d 17h 3m 59s ago | 2m 59s | ERROR | UP |
| Tue, 03 Jun 2025 02:29:51 UTC | 1748917791352 | 354d 17h 6m 58s ago | 1m 30s | UP | ERROR |
| Tue, 03 Jun 2025 02:28:20 UTC | 1748917700478 | 354d 17h 8m 29s ago | 6m 28s | ERROR | UP |
| Tue, 03 Jun 2025 02:21:51 UTC | 1748917311717 | 354d 17h 14m 58s ago | 54s | UP | ERROR |
| Tue, 03 Jun 2025 02:20:56 UTC | 1748917256763 | 354d 17h 15m 53s ago | 2m 36s | ERROR | UP |
| Tue, 03 Jun 2025 02:18:20 UTC | 1748917100410 | 354d 17h 18m 29s ago | 59s | UP | ERROR |
| Tue, 03 Jun 2025 02:17:20 UTC | 1748917040536 | 354d 17h 19m 29s ago | 3m 59s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 354d 16h 52m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1748918632010 |
| Reported At | |
| Number | 136659926 |
| Hash | 0x2480...2f4dd6 |
| Timestamp | 1748918629 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.49 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.06 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576658 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 11 | 1779565001872 | ||
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 4 | 1779565001834 | ||
| sin-do | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 86537 | 1779564576034 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 354d 16h 55m 28s ago |
| Client Version | Geth/v1.101503.4-rc.1-2b9abb39-20250411/linux-amd64/go1.22.12 | 354d 16h 55m 27s ago |
| Is Syncing | false | 354d 16h 55m 26s ago |
| Peer Count | 50 | 354d 17h 3m 55s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 354d 16h 55m 24s ago |
| DNS | A: 0, AAAA: 0, NS: 2 | 13m 43s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 88b8ed...28223b | 179d 4h 56m 28s ago |
| Response Headers | 1 headers | 179d 4h 45m 24s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 12m 11s ago |
| Client Version | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 11m 30s ago |
| Is Syncing | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 9m 4s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 7m 13s ago |
| Exposed Accounts | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 7m 13s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 25m 42s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 7m 13s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Oct 26 2025 00:58:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 20h 38m 45s ago | headers | 3476h 16m 38s | Header fields (0): | Header fields (1): alt-svc |
| Tue Jun 03 2025 04:41:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 16h 55m 23s ago | headers | 13m | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (0): |
| Tue Jun 03 2025 04:28:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 8m 23s ago | headers | 15m 29s | Header fields (0): | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Jun 03 2025 04:12:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 23m 53s ago | headers | 4m 58s | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (0): |
| Tue Jun 03 2025 04:07:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 28m 52s ago | headers | 13m 31s | Header fields (0): | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Jun 03 2025 03:54:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 42m 23s ago | headers | 59s | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (0): |
| Tue Jun 03 2025 03:53:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 43m 23s ago | headers | 11m 28s | Header fields (0): | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Jun 03 2025 03:41:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 17h 54m 52s ago | headers | 9m 31s | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (0): |
| Tue Jun 03 2025 03:32:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 18h 4m 23s ago | headers | 1m 27s | Header fields (0): | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Jun 03 2025 03:30:58 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 354d 18h 5m 51s ago | headers | 4m | Header fields (3): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (0): |