RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 728170dfa8482991 |
| Name | QuckNode Mainnet RPC |
| URL | https://muddy-multi-dust.quiknode.pro/62a123e649c9e265678ce409a54081ab67855bf1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427490 |
| Report Created Ago | 9m 41s ago |
| Latest Block* | 24935703 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.10 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.2-stable-be4dc0c4/linux-amd64/go1.26.1 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 31d 6h 54m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1776863719771 |
| Reported At | |
| Number | 24935703 |
| Hash | 0x145d...cf8f2a |
| Timestamp | 1776863711 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.10 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427490 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 31d 7h 48s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.2-stable-be4dc0c4/linux-amd64/go1.26.1 | 31d 7h 41s ago |
| Is Syncing | false | 31d 7h 44s ago |
| Peer Count | 49 | 31d 7h 46s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 31d 7h 41s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 1m 9s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 470289...108dbe | 31d 6h 58m 4s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 31d 7h 41s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 10m 30s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 22s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 8m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 19s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 6h 50m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11m 8s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 58s ago |