RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 728170dfa8482991 |
|---|---|
| Name | QuckNode Mainnet RPC |
| URL | https://muddy-multi-dust.quiknode.pro/62a123e649c9e265678ce409a54081ab67855bf1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 5m 37s ago |
| Latest Block* | 24935338 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.29 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.2-stable-be4dc0c4/linux-amd64/go1.26.1 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 22 Apr 2026 13:30:11 UTC | 1776864611442 | 31d 6h 2m 51s ago | 47h 46m 42s | UP | ERROR |
| Mon, 20 Apr 2026 13:43:28 UTC | 1776692608576 | 33d 5h 49m 34s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 20 Apr 2026 13:41:28 UTC | 1776692488579 | 33d 5h 51m 34s ago | 19h 6m 25s | UP | CATCHING_UP |
| Sun, 19 Apr 2026 18:35:03 UTC | 1776623703245 | 34d 57m 59s ago | 4m | ERROR | UP |
| Sun, 19 Apr 2026 18:31:03 UTC | 1776623463230 | 34d 1h 1m 59s ago | 29h 19m 42s | UP | ERROR |
| Sat, 18 Apr 2026 13:11:21 UTC | 1776517881199 | 35d 6h 21m 41s ago | 8m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 18 Apr 2026 13:02:27 UTC | 1776517347895 | 35d 6h 30m 35s ago | 23h 39m 1s | UP | ERROR |
| Fri, 17 Apr 2026 13:23:26 UTC | 1776432206518 | 36d 6h 9m 36s ago | 2h 23m 8s | ERROR | UP |
| Fri, 17 Apr 2026 11:00:18 UTC | 1776423618028 | 36d 8h 32m 45s ago | 24h 57m 51s | UP | ERROR |
| Thu, 16 Apr 2026 10:02:26 UTC | 1776333746702 | 37d 9h 30m 36s ago | 54m 57s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 12m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 9s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 31d 7h 29m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1776859398799 |
| Reported At | |
| Number | 24935338 |
| Hash | 0x99e3...439d96 |
| Timestamp | 1776859331 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.10 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 10.29 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 751 | 1779564761354 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 6 | 1779564759765 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64170 | 1779564553516 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 31d 8h 3m 17s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.2-stable-be4dc0c4/linux-amd64/go1.26.1 | 31d 8h 29m 44s ago |
| Is Syncing | false | 31d 7h 59m 23s ago |
| Peer Count | 49 | 31d 7h 58m 57s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 31d 7h 58m 9s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 11m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 470289...108dbe | 31d 9h 8m 58s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 31d 7h 56m 14s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 17s ago |
| Client Version | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 12m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 26s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21m 55s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 7m 37s ago | chain_id | 9m 54s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 17m 32s ago | chain_id | 13h 20m 3s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 37m 36s ago | chain_id | 10m 1s | 1 | 1 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 47m 37s ago | chain_id | 9m 59s | 1 | 1 |
| Fri Jul 04 2025 09:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 57m 36s ago | chain_id | 10m | 1 | 1 |
| Fri Jul 04 2025 09:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 7m 36s ago | chain_id | 9m 54s | 1 | |
| Fri Jul 04 2025 09:15:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 12h 17m 31s ago | chain_id | 42h 20m 5s | 1 | |
| Wed Jul 02 2025 14:55:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 6h 37m 37s ago | chain_id | 9m 52s | 1 | |
| Wed Jul 02 2025 14:45:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 6h 47m 29s ago | chain_id | 11h 20m 5s | 1 | |
| Wed Jul 02 2025 03:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 18h 7m 36s ago | chain_id | 9m 54s | 1 |