RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 27cdab8a2e15458f |
| Name | Ankr Sonic RPC |
| URL | https://rpc.ankr.com/sonic_mainnet/91917bb8e3a5c5f736333312b361027651a18402aeed8685452ac29bde4d6bd4 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427361 |
| Report Created Ago | 9m 45s ago |
| Latest Block* | 71269863 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.77 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.25.8 |
| ChainId* | 146 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40769 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 45s ago | ||
| ✅ | 71269863 | 1779566318 | 0x8820...1f0bbd | 140 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 32s ago |
| ✅ | 71269829 | 1779566258 | 0x45d7...ee5494 | 155 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 32s ago |
| ✅ | 71269797 | 1779566197 | 0xc494...3383cf | 136 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 32s ago |
| ✅ | 71269761 | 1779566135 | 0x96d8...23ee96 | 93 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 32s ago |
| ✅ | 71269711 | 1779566080 | 0x2ce9...2fbcad | 808 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 31s ago |
| ✅ | 71269652 | 1779566019 | 0xce3f...2b4b9a | 880 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 31s ago |
| ✅ | 71269615 | 1779565957 | 0x6013...703838 | 165 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 32s ago |
| ✅ | 71269578 | 1779565899 | 0x7d97...3707fc | 100 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 32s ago |
| ✅ | 71269540 | 1779565838 | 0x6c8a...8f3780 | 317 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 31s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320106 |
| Reported At | |
| Number | 71269863 |
| Hash | 0x8820...1f0bbd |
| Timestamp | 1779566318 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.77 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 45s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427361 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 10m 31s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.25.8 | 20m 28s ago |
| Is Syncing | false | 20m 28s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 135d 1h 42m 56s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 1m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, b125dc...d4f897 | 11m 6s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 1h 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 48m ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 26s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 26s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 4h 10m 24s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11h 18m 25s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 2s ago |

