RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 27cdab8a2e15458f |
|---|---|
| Name | Ankr Sonic RPC |
| URL | https://rpc.ankr.com/sonic_mainnet/91917bb8e3a5c5f736333312b361027651a18402aeed8685452ac29bde4d6bd4 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 5m 4s ago |
| Latest Block* | 71268391 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.25.8 |
| ChainId* | 146 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:33:41 UTC | 1779539621740 | 6h 58m 48s ago | 49m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661094 | 7h 48m 9s ago | 16h 28m 33s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 19:15:47 UTC | 1779477347937 | 1d 16m 42s ago | 39m 29s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 18:36:18 UTC | 1779474978918 | 1d 56m 11s ago | 4h 57m 38s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 13:38:40 UTC | 1779457120894 | 1d 5h 53m 49s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060220 | 1d 5h 54m 50s ago | 3h 3m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:33:40 UTC | 1779446020511 | 1d 8h 58m 49s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:40 UTC | 1779445960170 | 1d 8h 59m 50s ago | 41h 34m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 16:57:47 UTC | 1779296267439 | 3d 2h 34m 43s ago | 4m 33s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 16:53:13 UTC | 1779295993973 | 3d 2h 39m 16s ago | 7h 57m 25s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 4s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 71268391 | 1779564217000 | 0x2726...78157f | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268301 | 1779564098000 | 0xedc8...f5c298 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268247 | 1779564037000 | 0xd807...0683d2 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268206 | 1779563978000 | 0xffbb...c712ef | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 12m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268159 | 1779563916000 | 0x6fa8...4bc619 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 13m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268111 | 1779563857000 | 0x0382...8ce6e2 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 14m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268078 | 1779563796000 | 0x94f7...06d344 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268041 | 1779563738000 | 0x587b...f1c756 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 71268004 | 1779563678000 | 0x91b4...f6b7f7 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 36s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221829 |
| Reported At | |
| Number | 71268391 |
| Hash | 0x2726...78157f |
| Timestamp | 1779564217 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 1 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 71268741 | 1779564699 | 0x011c...f5442b | 782 | 1779564701348 |
| ash-hz | ✅ | 71268739 | 1779564696 | 0x3216...ccf2a3 | 107 | 1779564699907 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64166 | 1779564553516 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 12m 44s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.25.8 | 12m 19s ago |
| Is Syncing | false | 11m 53s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 135d 1h 5m 14s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 10m 54s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, 9d5bce...01edd6 | 21m 22s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 21m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 36s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 19h 1m 53s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 7h 1m 59s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 11m 53s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 11m 52s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 306d 11h 6m 38s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 15h 54m 17s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Dec 29 2025 18:57:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 145d 1h 34m 38s ago | headers | 103h 10m 2s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Dec 25 2025 11:47:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 149d 8h 44m 41s ago | headers | 3333h 31m 46s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Aug 08 2025 15:16:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 288d 6h 16m 27s ago | headers | 963h 30m 17s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 4s ago | chain_id | 9m 59s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 7m 3s ago | chain_id | 9m 54s | 146 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 16m 57s ago | chain_id | 1h 50m 6s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 7m 4s ago | chain_id | 9m 54s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 16m 59s ago | chain_id | 13h 20m 3s | 146 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 37m 3s ago | chain_id | 9m 59s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 47m 2s ago | chain_id | 10m 1s | 146 | 146 |

