RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 15e0883d3e7157cd |
| Name | QuckNode Base RPC |
| URL | https://muddy-multi-dust.base-mainnet.quiknode.pro/62a123e649c9e265678ce409a54081ab67855bf1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427490 |
| Report Created Ago | 9m 44s ago |
| Latest Block* | 45037186 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.02 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 31d 6h 54m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1776863719771 |
| Reported At | |
| Number | 45037186 |
| Hash | 0xb3fc...87e16c |
| Timestamp | 1776863719 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.02 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427490 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 31d 7h 51s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 31d 7h 44s ago |
| Is Syncing | false | 31d 7h 44s ago |
| Peer Count | 49 | 31d 7h 44s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 31d 7h 44s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 1m 13s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48ae65...f6afe1 | 31d 6h 58m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 31d 7h 44s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 10m 32s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 9m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 4h 10m 24s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11m 11s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 1s ago |