RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 15e0883d3e7157cd |
|---|---|
| Name | QuckNode Base RPC |
| URL | https://muddy-multi-dust.base-mainnet.quiknode.pro/62a123e649c9e265678ce409a54081ab67855bf1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:09:39 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564465996 |
| Reported Ago | 4m 40s ago |
| Latest Block* | 45034995 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.72 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 22 Apr 2026 13:30:11 UTC | 1776864611442 | 31d 6h 2m 14s ago | 66h 55m 9s | UP | ERROR |
| Sun, 19 Apr 2026 18:35:02 UTC | 1776623702237 | 34d 57m 23s ago | 3m 59s | ERROR | UP |
| Sun, 19 Apr 2026 18:31:03 UTC | 1776623463233 | 34d 1h 1m 22s ago | 18h 56m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 18 Apr 2026 23:34:19 UTC | 1776555259182 | 34d 19h 58m 6s ago | 0s | ERROR | UP |
| Sat, 18 Apr 2026 23:34:18 UTC | 1776555258752 | 34d 19h 58m 7s ago | 2h 50s | UP | ERROR |
| Sat, 18 Apr 2026 21:33:28 UTC | 1776548008536 | 34d 21h 58m 57s ago | 2m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 18 Apr 2026 21:31:26 UTC | 1776547886615 | 34d 22h 59s ago | 8h 20m 5s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 18 Apr 2026 13:11:21 UTC | 1776517881170 | 35d 6h 21m 4s ago | 8m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 18 Apr 2026 13:02:27 UTC | 1776517347896 | 35d 6h 29m 58s ago | 23h 39m 1s | UP | ERROR |
| Fri, 17 Apr 2026 13:23:26 UTC | 1776432206762 | 36d 6h 8m 59s ago | 2h 23m 8s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 4m 40s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 44s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 19s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:36 UTC | 11m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 13m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 14m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 31s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 32s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 31d 7h 29m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1776859402148 |
| Reported At | |
| Number | 45034995 |
| Hash | 0x8c44...708915 |
| Timestamp | 1776859337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.58 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.72 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465996 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Other: received fatal alert: InternalError | 602 | 1779564701166 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12 | 1779564699830 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64168 | 1779564553516 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 31d 8h 2m 18s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 31d 8h 29m 7s ago |
| Is Syncing | false | 31d 7h 58m 46s ago |
| Peer Count | 48 | 31d 7h 58m 20s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 31d 7h 57m 32s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 10m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48ae65...f6afe1 | 31d 9h 8m 22s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 31d 7h 55m 37s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 12m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 11m 55s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 11m 49s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 11m 48s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11m 48s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21m 18s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 48s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 7m ago | chain_id | 9m 54s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 16m 55s ago | chain_id | 56h 20m 4s | 8453 | |
| Wed Jul 02 2025 14:55:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 6h 37m ago | chain_id | 9m 52s | 8453 | |
| Wed Jul 02 2025 14:45:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 6h 46m 52s ago | chain_id | 11h 20m 5s | 8453 | |
| Wed Jul 02 2025 03:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 18h 6m 59s ago | chain_id | 9m 54s | 8453 | |
| Wed Jul 02 2025 03:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 18h 16m 53s ago | chain_id | 21h 20m 6s | 8453 | |
| Tue Jul 01 2025 05:55:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 15h 37m ago | chain_id | 9m 48s | 8453 | |
| Tue Jul 01 2025 05:45:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 15h 46m 48s ago | chain_id | 1h 20m 11s | 8453 | |
| Tue Jul 01 2025 04:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 17h 7m ago | chain_id | 9m 48s | 8453 | |
| Tue Jul 01 2025 04:15:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 326d 17h 16m 48s ago | chain_id | 8h 10m 10s | 8453 |