RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 9f786101740e3c08 |
| Name | Starknet Mainnet HTTP by BlastAPI |
| Bundle | starknet |
| URL | https://starknet-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 04:38:32 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566352738 |
| Report Created Ago | 1m 53s ago |
| Latest Block* | 3364700 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.45 / 5 |
| Spec Version* | 0.6.0 |
| Chain ID* | SN_MAIN |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 21 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 1m 53s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 2m 23s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14 | Sat, 23 May 2026 19:58:13 UTC | 2m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 23s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 28 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 143 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 4m 22s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 23 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 4m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 24 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 22s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 31 | Sat, 23 May 2026 19:55:13 UTC | 5m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 23s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 201d 3h 46m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762186448309 |
| Reported At | |
| Number | 3364700 |
| Hash | 0x6d22...f56bf2 |
| Timestamp | 1762186443 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.45 / 5 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352738 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.6.0 | 201d 3h 53m 25s ago |
| Chain ID | SN_MAIN | 201d 3h 53m 28s ago |
| Is Syncing | false | 201d 3h 53m 26s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 2m ago |
| Response Headers | 3 headers | 11m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 3d 1h 1m 14s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 12m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 21m 15s ago |