RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 9f786101740e3c08 |
|---|---|
| Name | Starknet Mainnet HTTP by BlastAPI |
| Bundle | starknet |
| URL | https://starknet-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 04:38:32 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576640 |
| Reported Ago | 5m 4s ago |
| Latest Block* | 3364700 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.45 / 5 |
| Spec Version* | 0.6.0 |
| Chain ID* | SN_MAIN |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 03 Nov 2025 16:15:38 UTC | 1762186538682 | 201d 3h 19m 2s ago | 8m 55s | CATCHING_UP | ERROR |
| Mon, 03 Nov 2025 16:06:42 UTC | 1762186002825 | 201d 3h 27m 58s ago | 3m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:03:08 UTC | 1762185788735 | 201d 3h 31m 32s ago | 1m 28s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 16:01:39 UTC | 1762185699772 | 201d 3h 33m 1s ago | 13m | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:48:39 UTC | 1762184919043 | 201d 3h 46m 1s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:46:39 UTC | 1762184799740 | 201d 3h 48m 1s ago | 2m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:43:40 UTC | 1762184620384 | 201d 3h 51m ago | 2m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:41:39 UTC | 1762184499153 | 201d 3h 53m 1s ago | 1m | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:40:38 UTC | 1762184438656 | 201d 3h 54m 2s ago | 2m 50s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 03 Nov 2025 15:37:47 UTC | 1762184267889 | 201d 3h 56m 53s ago | 3m 8s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 40s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 14m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 22s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 201d 3h 20m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762186448558 |
| Reported At | |
| Number | 3364700 |
| Hash | 0x6d22...f56bf2 |
| Timestamp | 1762186443 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.69 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.45 / 5 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576640 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 175 | 1779564858080 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13 | 1779564851998 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64563 | 1779564488678 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.6.0 | 201d 3h 26m 56s ago |
| Chain ID | SN_MAIN | 201d 3h 26m 58s ago |
| Is Syncing | false | 201d 3h 26m 57s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 41s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 23m 33s ago |
| Response Headers | 3 headers | 24m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 30s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 6m 30s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 3s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Apr 13 2025 06:38:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 14h 56m 4s ago | spec_version | ∞ | 0.6.0 | |
| Sun Apr 13 2025 06:38:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 14h 56m 5s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Sun Apr 13 2025 06:38:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 40d 14h 56m 6s ago | chain_id | ∞ | SN_MAIN |