RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7d08ccda5301edbb |
|---|---|
| Name | Starknet Sepolia HTTP by Cartridge |
| Bundle | starknet-sepolia |
| URL | https://api.cartridge.gg/x/starknet/sepolia |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 02:29:41 UTC |
| Chain | StarkNet Sepolia / chain_id: SN_SEPOLIA |
|---|
| Client Name | Starknet |
|---|---|
| Version | spec: 0.9.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576640 |
| Reported Ago | 5m 40s ago |
| Latest Block* | 10061262 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.97 / 5 |
| Spec Version* | 0.9.0 |
| Chain ID* | SN_SEPOLIA |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: origin, access-control-request-method, access-control-request-headers server: nginx/1.29.8 alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: origin, access-control-request-method, access-control-request-headers server: nginx/1.29.8 alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273410 | 10m 43s ago | 5m 15s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 1779563958358 | 15m 58s ago | 1m 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:28 UTC | 1779563848295 | 17m 48s ago | 13m 38s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:03:49 UTC | 1779563029356 | 31m 27s ago | 1m 31s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:02:17 UTC | 1779562937418 | 32m 59s ago | 13m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:48:18 UTC | 1779562098562 | 46m 58s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:47:18 UTC | 1779562038942 | 47m 58s ago | 3m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:43:49 UTC | 1779561829292 | 51m 27s ago | 1m 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:42:18 UTC | 1779561738768 | 52m 58s ago | 8m 29s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:33:48 UTC | 1779561228895 | 1h 1m 28s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 10061262 | 1779564274000 | 0x573c...51f106 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 40s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 10061250 | 1779564244000 | 0x4f24...f9c590 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 43s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 10061238 | 1779564213000 | 0x55ad...c60ddc | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10061235 | 1779564206000 | 0x6340...9de146 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10061191 | 1779564094000 | 0x4722...5b4317 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 10s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 10s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 10061156 | 1779564004000 | 0x7f2c...4d6b21 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10061158 | 1779564009000 | 0x8b61...83a347 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 14m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10061132 | 1779563943000 | 0x4f19...93e4b6 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 10061122 | 1779563917000 | 0x66ef...3107ae | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 16m 28s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576640 |
| Reported At | |
| Number | 10061262 |
| Hash | 0x573c...51f106 |
| Timestamp | 1779564274 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.97 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564186623 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 10061508 | 1779564903 | 0x417b...74d8fa | 10 | 1779564911984 |
| fsn-hz | ✅ | 10061487 | 1779564849 | 0x3195...e8d93d | 212 | 1779564858112 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64570 | 1779564488677 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.9.0 | 19m 59s ago |
| Chain ID | SN_SEPOLIA | 20m 27s ago |
| Is Syncing | false | 20m 4s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, NS: 2 | 19m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, 2758ea...4b774f | 24m 9s ago |
| Response Headers | 3 headers | 19m 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 16m 1s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 7m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 38s ago |
Latest meta
| Region | Spec Version | Chain ID | Is Syncing |
|---|---|---|---|
| Aggregated | 0.9.0 | SN_SEPOLIA | false |
| ash-hz | 0.9.0 | SN_SEPOLIA | false |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | SN_SEPOLIA | E205: Request Timeout |
| sin-do | 0.9.0 | SN_SEPOLIA | false |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Aug 30 2025 20:31:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 1h 4m 1s ago | spec_version | 14m 55s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 20:16:20 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 1h 18m 57s ago | spec_version | 15m 4s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 20:01:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 1h 34m 1s ago | spec_version | 14m 56s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 19:46:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 1h 48m 57s ago | spec_version | 15m 3s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 19:31:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 2h 4m 1s ago | spec_version | 14m 54s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 19:16:20 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 2h 18m 56s ago | spec_version | 15m 5s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 19:01:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 2h 34m 1s ago | spec_version | 14m 58s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 18:46:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 2h 48m 59s ago | spec_version | 15m 1s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 18:31:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 3h 4m ago | spec_version | 14m 55s | "0.9.0" | 0.9.0 |
| Sat Aug 30 2025 18:16:20 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 266d 3h 18m 56s ago | spec_version | 15m 4s | "0.9.0" | 0.9.0 |
