RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 569563c25a3a119a |
| Name | Starknet Mainnet HTTP by Alchemy |
| Bundle | starknet |
| URL | https://starknet-mainnet.g.alchemy.com/starknet/version/rpc/v0_7/aQl4IPUZzGGiPMeTdNiwUjOSG-38lci6 |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 02:30:15 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566352883 |
| Report Created Ago | 1m 50s ago |
| Latest Block* | 4672167 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.14 / 5 |
| Spec Version* | 0.7.1 |
| Chain ID* | SN_MAIN |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 206 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 1m 50s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 344 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 2m 20s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 236 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 2m 49s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 186 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 20s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 222 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 50s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 300 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 4m 19s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 260 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 4m 50s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 296 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 19s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 304 | Sat, 23 May 2026 19:55:13 UTC | 5m 50s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 219 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 21s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 151d 22m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1766518695299 |
| Reported At | |
| Number | 4672167 |
| Hash | 0x6fb4...81a116 |
| Timestamp | 1766518689 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.14 / 5 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 50s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352883 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.7.1 | 151d 33m 22s ago |
| Chain ID | SN_MAIN | 151d 33m 25s ago |
| Is Syncing | false | 151d 43m 29s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 31, NS: 2 | 11m 18s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 2m ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://app.ekubo.org", 2 other headers | 11m 12s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 19s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 18h 1m 15s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 49s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 21m 12s ago |