RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8ff360523cf96a1b |
|---|---|
| Name | CowSwap Gnosis |
| URL | https://rpc.gnosis.gateway.fm/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:30 UTC |
| Chain | Gnosis Chain / chain_id: 100 |
|---|
| Client Name | Tenderly |
|---|---|
| Version | 1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576659 |
| Reported Ago | 3m 26s ago |
| Latest Block* | 46327002 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 14.77 / 5 |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 100 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin server: nginx alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 21 May 2026 12:21:07 UTC | 1779366067268 | 2d 7h 11m 55s ago | 8m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:03 UTC | 1779365583693 | 2d 7h 19m 59s ago | 27h 17m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:04 UTC | 1779267304556 | 3d 10h 37m 58s ago | 1m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:53:48 UTC | 1779267228470 | 3d 10h 39m 14s ago | 3h 57m 45s | ERROR | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 04:56:03 UTC | 1779252963336 | 3d 14h 36m 59s ago | 138h 49m 30s | UP | ERROR |
| Thu, 14 May 2026 10:06:33 UTC | 1778753193329 | 9d 9h 26m 29s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 14 May 2026 10:05:33 UTC | 1778753133329 | 9d 9h 27m 29s ago | 3h 36m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 14 May 2026 06:28:34 UTC | 1778740114841 | 9d 13h 4m 28s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 14 May 2026 06:27:34 UTC | 1778740054267 | 9d 13h 5m 28s ago | 16h 47m | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 13 May 2026 13:40:33 UTC | 1778679633470 | 10d 5h 52m 29s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46327002 | 1779564400000 | 0x75ad...134529 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326990 | 1779564335000 | 0x09cb...4a3f61 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46327006 | 1779564420000 | 0x190b...735f05 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 4m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326966 | 1779564215000 | 0xd4e0...847beb | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326942 | 1779564095000 | 0xca7f...47ef30 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326931 | 1779564035000 | 0xa9c6...f62c4b | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326923 | 1779563995000 | 0x299a...6d5ff0 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326907 | 1779563915000 | 0xe3da...2536b7 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326895 | 1779563855000 | 0x796d...4b2ace | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 15m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46326883 | 1779563795000 | 0x215a...0568ee | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 22s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576659 |
| Reported At | |
| Number | 46327002 |
| Hash | 0x75ad...134529 |
| Timestamp | 1779564400 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 14.77 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 48m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779561887920 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46327073 | 1779564760 | 0x2fa7...3f6d71 | 1464 | 1779564761361 |
| ash-hz | ✅ | 46327072 | 1779564755 | 0x4fcb...55848f | 107 | 1779564759808 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21333 | 1779564488665 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 100 | 8m 4s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 13m 2s ago |
| Is Syncing | false | 3m 26s ago |
| Peer Count | 49 | 121d 5h 30m 41s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 25s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 20, NS: 2 | 9m 57s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, f3352e...762d45 | 21m 55s ago |
| Response Headers | 3 headers | 17m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 43m 16s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 33m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 57s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 33m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 55m 31s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 3m 26s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 100 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 100 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 100 | E401: JSON-RPC Error: -32002: not supported | Tenderly/1.0 | false | 0 |
| sin-do | 100 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 20:50:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 42m 31s ago | headers | 5m | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 47m 32s ago | headers | 4m 44s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 52m 16s ago | headers | 5m 20s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 57m 36s ago | headers | 4m 38s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:30:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 2m 15s ago | headers | 5m 20s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 7m 36s ago | headers | 59m 16s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 6m 53s ago | headers | 40m 31s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:45:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 47m 25s ago | headers | 40m 12s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:05:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 27m 37s ago | headers | 29m 49s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 57m 26s ago | headers | 4m 46s | Header fields (3): vary, server, alt-svc | Header fields (3): vary, server, alt-svc |
