RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1728be2842c9d0fd |
|---|---|
| Name | CowSwap Mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.nodereal.io/v1/ed3c6720eb3f470e9ceac8f8f12e8b14 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:30 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.16.7 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.16.8 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576615 |
| Reported Ago | 4m 27s ago |
| Latest Block* | 25160055 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.03 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 35.45 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.16.7-stable-88ee03e4/linux-amd64/go1.24.9 |
| Geth/v1.16.8-stable-abeb78c6/linux-amd64/go1.24.11 | |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 98 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.16.7-stable-88ee03e4/linux-amd64/go1.24.9 |
| 2 | Geth/v1.16.8-stable-abeb78c6/linux-amd64/go1.24.11 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 02:21:40 UTC | 1779416500023 | 1d 17h 12m 23s ago | 23m 36s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 01:58:03 UTC | 1779415083030 | 1d 17h 36m ago | 7h 12m 36s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 18:45:26 UTC | 1779389126620 | 2d 48m 37s ago | 1h 7m 19s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:38:07 UTC | 1779385087529 | 2d 1h 55m 56s ago | 5h 16m 59s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 12:21:07 UTC | 1779366067729 | 2d 7h 12m 56s ago | 8m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:04 UTC | 1779365584670 | 2d 7h 20m 59s ago | 27h 18m | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:04 UTC | 1779267304546 | 3d 10h 38m 59s ago | 1m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:53:48 UTC | 1779267228262 | 3d 10h 40m 15s ago | 3h 57m 44s | ERROR | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 04:56:03 UTC | 1779252963335 | 3d 14h 38m ago | 30h 20m 16s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 22:35:46 UTC | 1779143746495 | 4d 20h 58m 17s ago | 7m 26s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 25160055 | 1779564395000 | 0x72b4...3272a3 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160050 | 1779564335000 | 0x481f...b5defc | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160045 | 1779564275000 | 0x4d8b...b63cb0 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 5m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160025 | 1779564035000 | 0x302e...3793bd | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160015 | 1779563915000 | 0xf2a9...3c8146 | Sat, 23 May 2026 19:18:39 UTC | 15m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 16m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160005 | 1779563795000 | 0x4a0b...5c44a7 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 17m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160000 | 1779563735000 | 0xd888...5b1a30 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 9s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576615 |
| Reported At | |
| Number | 25160055 |
| Hash | 0x72b4...3272a3 |
| Timestamp | 1779564395 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.03 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 35.45 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 49m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779561887914 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160090 | 1779564815 | 0xdff3...0f561d | 557 | 1779564820174 |
| ash-hz | ✅ | 25160090 | 1779564815 | 0xdff3...0f561d | 15 | 1779564819693 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21335 | 1779564488665 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 9m 14s ago |
| Client Version | Geth/v1.16.8-stable-abeb78c6/linux-amd64/go1.24.11 | 13m 53s ago |
| Is Syncing | false | 4m 27s ago |
| Peer Count | 98 | 18m 10s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 38s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 12m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M03, 4f175d...374fef | 22m 56s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://swap.cow.fi", 7 other headers | 18m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 3m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 59s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 3m 22s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 34m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 4m 27s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 1 | 31 | Geth/v1.16.7-stable-88ee03e4/linux-amd64/go1.24.9 | false | 0 |
| sin-do | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 48m 18s ago | headers | 2085h 29m 25s | Header fields (9): vary, connection, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (8): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 03 2025 14:16:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 50d 7h 17m 44s ago | headers | 223h 10m | Header fields (9): vary, connection, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (9): vary, connection, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 27m 44s ago | headers | ∞ | Header fields (9): vary, connection, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | |
| Tue Mar 25 2025 05:17:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 15h 16m 49s ago | client_version | 35m | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 |
| Tue Mar 25 2025 04:42:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 15h 51m 49s ago | client_version | 4m 59s | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 |
| Tue Mar 25 2025 04:37:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 15h 56m 49s ago | client_version | 14m 59s | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 |
| Tue Mar 25 2025 04:22:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 16h 11m 48s ago | client_version | 4m 59s | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 |
| Tue Mar 25 2025 04:17:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 16h 16m 48s ago | client_version | 10m | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 |
| Tue Mar 25 2025 04:07:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 16h 26m 48s ago | client_version | 4m 59s | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 |
| Tue Mar 25 2025 04:02:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 16h 31m 48s ago | client_version | 15m | Geth/v1.13.13-stable-7f131dcb/linux-amd64/go1.21.7 | Geth/v1.13.14-stable-527c7581/linux-amd64/go1.21.13 |

