RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bcf28e83dc7433c8 |
|---|---|
| Name | Compound Mainnet |
| URL | https://node-provider.compound.finance/ethereum-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 1.17.3 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445595 |
| Reported Ago | 9m 4s ago |
| Latest Block* | 25160042 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.20 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.02 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445603 | 9m 4s ago | 9m 7s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898470 | 18m 11s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847971 | 19m 2s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526732 | 1h 31m 3s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368284 | 1h 33m 42s ago | 34m 5s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:28:42 UTC | 1779557322973 | 2h 7m 47s ago | 1m 25s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:27:17 UTC | 1779557237495 | 2h 9m 12s ago | 59m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 8m 41s ago | 9m 33s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:15 UTC | 1779553095954 | 3h 18m 14s ago | 1h 42m 2s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:36:13 UTC | 1779546973004 | 5h 17s ago | 29s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160042 | 1779564239000 | 0x5394...240cab | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 57s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160037 | 1779564179000 | 0x5820...95d5b2 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 12m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160032 | 1779564119000 | 0x7f06...81a32d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160024 | 1779564023000 | 0x368f...54d419 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 13m 47s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 48s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160027 | 1779564059000 | 0xd47d...76ad32 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 15m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160017 | 1779563939000 | 0xb622...9f9655 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 12s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273105 |
| Reported At | |
| Number | 25160042 |
| Hash | 0x5394...240cab |
| Timestamp | 1779564239 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.20 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 5.02 / 12 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445595 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160102 | 1779564959 | 0x73a5...31dd61 | 7232 | 1779564979033 |
| ash-hz | ✅ | 25160102 | 1779564959 | 0x73a5...31dd61 | 35 | 1779564971888 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21464 | 1779564576003 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 11m 41s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | 16m 19s ago |
| Is Syncing | false | 6m 54s ago |
| Peer Count | 100 | 20m 38s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 30s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 25m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 20m 36s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 46m 44s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 26s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 17m 31s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 31s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 58m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 6m 53s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 1 | 100 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 1 | 100 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | false | 0 |
| sin-do | 1 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 31m 31s ago | headers | 3h 15m 6s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 46m 37s ago | headers | 1567h 51m 18s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 09 2026 12:58:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 103d 7h 37m 56s ago | headers | 4m 53s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 09 2026 12:53:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 103d 7h 42m 50s ago | headers | 1586h 36m 55s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 19m 47s ago | headers | 24m 58s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 44m 45s ago | headers | 967h 47m 13s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Sun Oct 26 2025 02:04:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 209d 18h 31m 59s ago | headers | 122h 43m 49s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Oct 21 2025 00:20:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 214d 21h 15m 48s ago | headers | 3h 24m 59s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Oct 20 2025 20:55:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 40m 48s ago | headers | 19m 57s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (1): server |
| Mon Oct 20 2025 20:35:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 1h 45s ago | headers | 3h 4m 59s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

