RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1dba1fca20af58c1 |
|---|---|
| Name | Compound Scroll |
| URL | https://node-provider.compound.finance/scroll-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | Scroll Mainnet / chain_id: 534352 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445595 |
| Reported Ago | 10m 7s ago |
| Latest Block* | 33547976 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.01 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 105.22 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.10.2-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 18 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 22:31:43 UTC | 1777674703831 | 21d 21h 5m 48s ago | 2h 58m 6s | UP | ERROR |
| Fri, 01 May 2026 19:33:37 UTC | 1777664017732 | 22d 3m 54s ago | 3h 9m 40s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 01 May 2026 16:23:57 UTC | 1777652637339 | 22d 3h 13m 35s ago | 21h 21m 32s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 30 Apr 2026 19:02:24 UTC | 1777575744634 | 23d 35m 7s ago | 0s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 19:02:23 UTC | 1777575743963 | 23d 35m 8s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 19:01:04 UTC | 1777575664579 | 23d 36m 28s ago | 13m 54s | ERROR | CATCHING_UP |
| Thu, 30 Apr 2026 18:47:10 UTC | 1777574830506 | 23d 50m 22s ago | 13h 41m 11s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 05:05:58 UTC | 1777525558783 | 23d 14h 31m 33s ago | 22s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 05:05:36 UTC | 1777525536764 | 23d 14h 31m 55s ago | 56h 14m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 27 Apr 2026 20:51:02 UTC | 1777323062322 | 25d 22h 46m 30s ago | 12m 22s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 29s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 18m 43s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 21d 22h 55m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777668142750 |
| Reported At | |
| Number | 33547976 |
| Hash | 0xffc2...f275df |
| Timestamp | 1777668086 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.01 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 105.22 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445595 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 5182 | 1779565036996 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 41 | 1779565031899 | ||
| sin-do | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 21460 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 12m 43s ago |
| Client Version | Geth/v5.10.2-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 | 21d 22h 56m 43s ago |
| Is Syncing | false | 21d 23h 8m 4s ago |
| Peer Count | 18 | 21d 23h 4m 40s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 21d 22h 56m 43s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 26m 24s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 21m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 46s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 28s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 7m 56s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 27s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 16m 54s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m 53s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 56s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 32m 38s ago | headers | 3h 15m 1s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 47m 40s ago | headers | 1567h 51m 18s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Feb 09 2026 12:58:34 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 103d 7h 38m 58s ago | headers | 4m 53s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Feb 09 2026 12:53:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 103d 7h 43m 52s ago | headers | 712h 41m 25s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Sat Jan 10 2026 20:12:13 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 133d 25m 18s ago | headers | 4m 53s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Sat Jan 10 2026 20:07:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 133d 30m 12s ago | headers | 873h 50m 35s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 10:16:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 20m 48s ago | headers | 24m 58s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 47s ago | headers | 969h 8m 4s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 53m 51s ago | headers | 732h 56m 14s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Sep 25 2025 12:47:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 240d 8h 50m 6s ago | headers | 10h 25m 41s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
