RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 04f312625c77b857 |
|---|---|
| Name | Quicknode Monad Testnet |
| Bundle | monad-testnet |
| URL | https://proud-tiniest-flower.monad-testnet.quiknode.pro/a4ebe00fca2e7bf01201f3b0f7fe2f0077c52a36 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 08:08:10 UTC |
| Chain | MonadTestnet / chain_id: 10143 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576089 |
| Reported Ago | 5m 20s ago |
| Latest Block* | 33650134 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.34 / 2.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.43 / 0.50 |
| Client Version* | Monad/0.14.4~rc.1 |
| ChainId* | 10143 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:39:59 UTC | 1779539999841 | 6h 54m 56s ago | 51m 22s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:48:37 UTC | 1779536917542 | 7h 46m 19s ago | 8h 58s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 03:47:39 UTC | 1779508059036 | 15h 47m 17s ago | 7m 26s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 03:40:12 UTC | 1779507612442 | 15h 54m 44s ago | 12h 58m 33s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 14:41:38 UTC | 1779460898995 | 1d 4h 53m 17s ago | 1m 24s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:40:14 UTC | 1779460814195 | 1d 4h 54m 42s ago | 2h 8m 25s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 12:31:48 UTC | 1779453108235 | 1d 7h 3m 8s ago | 1m 10s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:37 UTC | 1779453037806 | 1d 7h 4m 18s ago | 17h 4m 57s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 19:25:40 UTC | 1779391540105 | 2d 9m 16s ago | 1m 52s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 19:23:47 UTC | 1779391427746 | 2d 11m 8s ago | 11h 40m 9s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 33650134 | 1779564338000 | 0xbedd...ec1e29 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33649858 | 1779564218000 | 0x50a5...817d4a | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 11m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33649581 | 1779564098000 | 0x0dc0...7afa9f | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 49s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 14m 46s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33649016 | 1779563858000 | 0xb557...61a95b | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 17m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33648730 | 1779563738000 | 0x78bd...1b6b65 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33648448 | 1779563618000 | 0xd2fc...c921e7 | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 21m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33648158 | 1779563498000 | 0x0caa...7f48e9 | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 23m 17s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 24m 22s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33647596 | 1779563258000 | 0xb676...98d236 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 17s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 20s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576089 |
| Reported At | |
| Number | 33650134 |
| Hash | 0xbedd...ec1e29 |
| Timestamp | 1779564338 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.34 / 2.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.43 / 0.50 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010336 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 33651278 | 1779564819 | 0x14fc...ce2fce | 90 | 1779564819187 |
| ash-hz | ✅ | 33651277 | 1779564818 | 0xf163...862849 | 32 | 1779564818782 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104623 | 1779564467122 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10143 | 20m 6s ago |
| Client Version | Monad/0.14.4~rc.1 | 19m 5s ago |
| Is Syncing | false | 19m 14s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 2s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 19m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, fd1ded...5801ef | 23m 49s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 19m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 4m 49s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 4m 15s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 8h 1m 24s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 19m 3s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11h 34m 26s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 271d 12h 27m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 17s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 10143 | E401: JSON-RPC Method N/A | Monad/0.14.4~rc.1 | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 10143 | E401: JSON-RPC Method N/A | Monad/0.14.4~rc.1 | false | 0 |
| sin-do | 10143 | E401: JSON-RPC Method N/A | Monad/0.14.4~rc.1 | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 4m 32s ago | chain_id | 14m 52s | 10143 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 19m 24s ago | chain_id | 1h 5s | 10143 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 19m 29s ago | chain_id | 15m 2s | 10143 | 10143 |
| Sat Jul 05 2025 00:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 34m 31s ago | chain_id | 14m 57s | 10143 | 10143 |
| Fri Jul 04 2025 23:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 49m 28s ago | chain_id | 15m 3s | 10143 | 10143 |
| Fri Jul 04 2025 23:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 4m 32s ago | chain_id | 14m 53s | 10143 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 19m 25s ago | chain_id | 30m | 10143 | |
| Fri Jul 04 2025 22:45:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 49m 26s ago | chain_id | 15m 5s | 10143 | 10143 |
| Fri Jul 04 2025 22:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 23h 4m 32s ago | chain_id | 14m 54s | 10143 | |
| Fri Jul 04 2025 22:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 23h 19m 27s ago | chain_id | 15m 4s | 10143 |
