RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ea22e401ef569643 |
|---|---|
| Name | Fantom Mainnet RPC2 |
| Bundle | fantom |
| URL | https://rpc2.fantom.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 11:09:44 UTC |
| Chain | Fantom / chain_id: 250 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Current Version | 1.2.1-j |
| Latest Version | 2.1.6 |
| Released At | Thu, 12 Mar 2026 03:27:33 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445944 |
| Reported Ago | 5m 22s ago |
| Latest Block* | 121723485 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 15.53 / 1.20 |
| Client Version* | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 64 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120466 | 10m 48s ago | 2h 4m 10s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:50 UTC | 1779556670150 | 2h 14m 58s ago | 26m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:33 UTC | 1779555093191 | 2h 41m 15s ago | 30m 45s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247848 | 3h 12m ago | 9m 14s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:11:33 UTC | 1779552693052 | 3h 21m 15s ago | 17m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:54:31 UTC | 1779551671236 | 3h 38m 17s ago | 12m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:42:03 UTC | 1779550923030 | 3h 50m 45s ago | 36m 17s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:05:45 UTC | 1779548745452 | 4h 27m 3s ago | 16m 12s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:49:32 UTC | 1779547772763 | 4h 43m 15s ago | 2m 9s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:47:22 UTC | 1779547642871 | 4h 45m 25s ago | 1m 47s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 121723485 | 1779564297000 | 0x0005...e01d66 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 22s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 11m 35s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 121723452 | 1779564010000 | 0x0005...0ceb63 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 121723447 | 1779563944000 | 0x0005...b08c6e | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 121723445 | 1779563916000 | 0x0005...7f26b3 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 13m 59s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 22s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445944 |
| Reported At | |
| Number | 121723485 |
| Hash | 0x0005...e01d66 |
| Timestamp | 1779564297 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 15.53 / 1.20 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273106 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 121723525 | 1779564760 | 0x0005...07995d | 4878 | 1779564766982 |
| ash-hz | ✅ | 121723525 | 1779564760 | 0x0005...07995d | 120 | 1779564762040 |
| sin-do | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 104483 | 1779564424988 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 12m 55s ago |
| Client Version | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 | 12m 38s ago |
| Is Syncing | false | 12m 10s ago |
| Peer Count | 64 | 12m 11s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 10s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 30, NS: 2 | 10m 48s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 4bdfa4...9c9ea3 | 21m 40s ago |
| Response Headers | 4 headers | 22m 11s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 52m 20s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 8h 1s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 52m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 21m 43s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 3s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 11m 12s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Jan 27 2026 11:07:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 116d 9h 25m 17s ago | headers | 10m 5s | Header fields (3): x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Tue Jan 27 2026 10:57:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 116d 9h 35m 23s ago | headers | 6814h 47m 33s | Header fields (4): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options | Header fields (3): x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options |
| Fri Jul 04 2025 01:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 47m 22s ago | chain_id | 9m 59s | 250 | 250 |
| Fri Jul 04 2025 01:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 57m 21s ago | chain_id | 10m | 250 | 250 |
| Fri Jul 04 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 7m 22s ago | chain_id | 9m 56s | 250 | |
| Fri Jul 04 2025 01:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 17m 19s ago | chain_id | 3h 29m 58s | 250 | |
| Thu Jul 03 2025 21:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 47m 17s ago | chain_id | 10m 4s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 57m 21s ago | chain_id | 9m 59s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7m 20s ago | chain_id | 10m | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 17m 21s ago | chain_id | 9m 57s | 250 |

