RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a9e8750b280dc219 |
|---|---|
| Name | Fantom Mainnet |
| Bundle | fantom |
| URL | https://rpc.fantom.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 11:09:44 UTC |
| Chain | Fantom / chain_id: 250 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Current Version | 1.2.1-j |
| Latest Version | 2.1.6 |
| Released At | Thu, 12 Mar 2026 03:27:33 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 121723485 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 15.54 / 1.20 |
| Client Version* | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 64 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120457 | 12m 18s ago | 1h 19m 40s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339705 | 1h 31m 59s ago | 2m | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219330 | 1h 33m 59s ago | 42m 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:17:50 UTC | 1779556670148 | 2h 16m 28s ago | 26m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:51:33 UTC | 1779555093191 | 2h 42m 45s ago | 23m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669160 | 3h 6m 29s ago | 16m 42s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:11:06 UTC | 1779552666569 | 3h 23m 12s ago | 16m 35s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:54:31 UTC | 1779551671251 | 3h 39m 47s ago | 12m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:42:03 UTC | 1779550923032 | 3h 52m 15s ago | 36m 17s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:05:45 UTC | 1779548745454 | 4h 28m 33s ago | 12m 54s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 121723485 | 1779564297000 | 0x0005...e01d66 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 53s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 18s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 13m 5s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 121723452 | 1779564010000 | 0x0005...0ceb63 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 13m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 121723447 | 1779563944000 | 0x0005...b08c6e | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Number | 121723485 |
| Hash | 0x0005...e01d66 |
| Timestamp | 1779564297 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.06 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 15.54 / 1.20 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 45s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273106 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5885 | 1779564857934 | ||
| ash-hz | ✅ | 121723536 | 1779564843 | 0x0005...c6e657 | 121 | 1779564852096 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 86376 | 1779564576037 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 14m 25s ago |
| Client Version | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 | 14m 8s ago |
| Is Syncing | false | 13m 41s ago |
| Peer Count | 64 | 13m 41s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 13m 41s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 30, NS: 2 | 12m 18s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, bc1348...cf0052 | 23m 11s ago |
| Response Headers | 4 headers | 23m 42s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7h 4m 13s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 53m 51s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 53m 50s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 53m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 23m 13s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 262d 52m 41s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 34s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 43s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Dec 16 2025 09:26:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 158d 11h 7m 31s ago | is_syncing | 10m 2s | true | false |
| Tue Dec 16 2025 09:16:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 158d 11h 17m 33s ago | is_syncing | 5805h 6m 57s | false | true |
| Fri Jul 04 2025 01:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 48m 52s ago | chain_id | 9m 59s | 250 | 250 |
| Fri Jul 04 2025 01:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 19h 58m 51s ago | chain_id | 10m | 250 | 250 |
| Fri Jul 04 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 8m 52s ago | chain_id | 9m 56s | 250 | |
| Fri Jul 04 2025 01:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 20h 18m 49s ago | chain_id | 3h 29m 58s | 250 | |
| Thu Jul 03 2025 21:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 48m 47s ago | chain_id | 10m 4s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 23h 58m 52s ago | chain_id | 9m 58s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:25:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 8m 50s ago | chain_id | 10m 1s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 21:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 18m 51s ago | chain_id | 9m 57s | 250 |

