RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bfdcb14f57ed544b |
|---|---|
| Name | Alchemy Zora RPC |
| Bundle | zora |
| URL | https://zora-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | Zora / chain_id: 7777777 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576276 |
| Reported Ago | 4m 54s ago |
| Latest Block* | 45468103 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.40 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 7777777 |
| Peer Count* | 25 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:27:25 UTC | 1777631245853 | 22d 9h 7m 4s ago | 12h 10m | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:17:25 UTC | 1777587445467 | 22d 21h 17m 5s ago | 3m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233069 | 22d 21h 20m 37s ago | 36h 56m 27s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:17:25 UTC | 1777454245521 | 24d 10h 17m 5s ago | 3h 14m 28s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576994 | 24d 13h 31m 33s ago | 21h 9m 22s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:53:34 UTC | 1777366414226 | 25d 10h 40m 56s ago | 12m 14s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 08:41:20 UTC | 1777365680170 | 25d 10h 53m 10s ago | 2h 33m 48s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 06:07:31 UTC | 1777356451875 | 25d 13h 26m 58s ago | 23m 48s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 05:43:43 UTC | 1777355023407 | 25d 13h 50m 47s ago | 14h 42m 8s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Apr 2026 15:01:34 UTC | 1777302094647 | 26d 4h 32m 56s ago | 1m 48s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 13m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 16m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 20m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 22m 51s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 23m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 26m 51s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 27m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630048396 |
| Reported At | |
| Number | 45468103 |
| Hash | 0xf65c...9cbf0b |
| Timestamp | 1777630045 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.40 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576276 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 37 | 1779564819195 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 21 | 1779564818773 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104383 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7777777 | 22d 11h 43m 7s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 22d 12h 29m 41s ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 43m 5s ago |
| Peer Count | 25 | 22d 11h 41m 43s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 59m 23s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 18m 36s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 23m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 18m 37s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 40s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 39s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 48s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 37s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 37s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 11h 55m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 33m 51s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 17:05:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 28m 48s ago | headers | 1566h 31m 52s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 25 2026 09:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 11h 40s ago | headers | 13h 15m 8s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 20:18:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 88d 15m 48s ago | headers | 2790h 6m 11s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Oct 31 2025 14:12:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 22m ago | headers | 10h 30m 1s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Oct 31 2025 03:42:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 16h 52m 2s ago | headers | 84h 5m 54s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon Oct 27 2025 15:36:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 208d 4h 57m 56s ago | headers | 2884h 50m 49s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 34m 6s ago | chain_id | 14m 53s | 7777777 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 48m 59s ago | chain_id | 1h 45m 6s | 7777777 | |
| Sat Jul 05 2025 08:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 34m 6s ago | chain_id | 14m 53s | 7777777 | |
| Sat Jul 05 2025 07:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 48m 59s ago | chain_id | 6h 15m 6s | 7777777 |

