RPC Endpoint Details
| EndpointID: | cd7953b9048268f8 |
|---|---|
| Name | zkSync Era |
| URL | https://mainnet.era.zksync.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | ZkSync / chain_id: 324 |
|---|
| Client Name | zkSync |
|---|---|
| Version | 2.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445594 |
| Reported Ago | 6m 37s ago |
| Latest Block* | 70236908 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 13.65 / 1 |
| Client Version* | zkSync/v2.0 |
| ChainId* | 324 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | vary: Accept-Encoding,Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Accept-Encoding,Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120457 | 12m 2s ago | 2h 54m 40s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639829 | 3h 6m 42s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247449 | 3h 13m 15s ago | 2m 51s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075771 | 3h 16m 6s ago | 1m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:02 UTC | 1779552962291 | 3h 18m ago | 1h 13m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:02:50 UTC | 1779548570370 | 4h 31m 12s ago | 9m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:52:50 UTC | 1779547970833 | 4h 41m 11s ago | 17m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949332 | 4h 58m 13s ago | 12m 56s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:22:52 UTC | 1779546172410 | 5h 11m 10s ago | 8m 50s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:14:02 UTC | 1779545642367 | 5h 20m ago | 59s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 29s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 29s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 70236908 | 1779564115000 | 0x19f6...31e12d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 56s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 20s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 2s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 2s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 70236889 | 1779564024000 | 0x14a8...a2c7fc | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 70236882 | 1779563924000 | 0x3673...165833 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 14m 44s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564186432 |
| Reported At | |
| Number | 70236908 |
| Hash | 0x19f6...31e12d |
| Timestamp | 1779564115 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.07 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 13.65 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445594 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5817 | 1779564827806 | ||
| ash-hz | ✅ | 70237004 | 1779564819 | 0xe0b9...50a852 | 46 | 1779564822014 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 20700 | 1779564424224 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 324 | 13m 52s ago |
| Client Version | zkSync/v2.0 | 13m 36s ago |
| Is Syncing | false | 6m 58s ago |
| Peer Count | 0 | 18m 9s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 26s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 10m 56s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, e7f6b5...a5fc8f | 22m 55s ago |
| Response Headers | 2 headers | 4m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 42s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 52s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 6m 57s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 34m 3s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 8m 53s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:15:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 18m 8s ago | headers | 5m 16s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 21:10:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 23m 25s ago | headers | 25m 5s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 48m 31s ago | headers | 4m 44s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 53m 16s ago | headers | 1h 5m 21s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 58m 38s ago | headers | 14m 34s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 13m 12s ago | headers | 40m 7s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:40:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 53m 20s ago | headers | 5m 5s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 58m 25s ago | headers | 2h 30m 5s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 16:05:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 28m 31s ago | headers | 24m 22s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 15:41:08 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 52m 54s ago | headers | 45m 45s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
