RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b0e21fb747e526d3 |
|---|---|
| Name | RSK |
| URL | https://public-node.rsk.co/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Rsk / chain_id: 30 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445957 |
| Reported Ago | 6m 13s ago |
| Latest Block* | 8868983 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.03 / 0.04 |
| S/block (avg./ref.)* | 29.37 / 25 |
| Client Version* | RskJ/9.0.1/Linux/Java17/VETIVER-be44914 |
| ChainId* | 30 |
| Peer Count* | 30 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445964 | 6m 13s ago | 3m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 1779564221638 | 9m 58s ago | 34s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186675 | 10m 33s ago | 5m 25s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 1779563861522 | 15m 58s ago | 1m | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:16:41 UTC | 1779563801122 | 16m 58s ago | 49m | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:27:41 UTC | 1779560861101 | 1h 5m 58s ago | 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:26:41 UTC | 1779560801720 | 1h 6m 58s ago | 20m | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601405 | 1h 26m 58s ago | 1m 45s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:55 UTC | 1779559495826 | 1h 28m 43s ago | 1h 14m 6s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:50:48 UTC | 1779555048920 | 2h 42m 50s ago | 2m 7s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 13s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 8868983 | 1779564195000 | 0x5168...f588d0 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 58s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 33s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 8868975 | 1779564021000 | 0x4de3...f2e548 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 10m 35s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:36 UTC | 13m 2s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 8868968 | 1779563891000 | 0x5e9f...c8e9f4 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 8868964 | 1779563807000 | 0xe2c3...2b0e03 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 8868961 | 1779563741000 | 0xf219...cb23a1 | Sat, 23 May 2026 19:16:41 UTC | 16m 58s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 45s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221622 |
| Reported At | |
| Number | 8868983 |
| Hash | 0x5168...f588d0 |
| Timestamp | 1779564195 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.03 / 0.04 |
| S/block (avg./ref.)* | 29.37 / 25 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445957 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64136 | 1779564553518 | ||
| fsn-hz | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 659 | 1779564761362 | ||
| ash-hz | ✅ | 8869001 | 1779564737 | 0xf518...30de8a | 79 | 1779564759846 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 30 | 13m 53s ago |
| Client Version | RskJ/9.0.1/Linux/Java17/VETIVER-be44914 | 23m 3s ago |
| Is Syncing | false | 23m 2s ago |
| Peer Count | 30 | 23m 2s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 137d 3h 36m 19s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 11m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon ECDSA 384 M03, 1436ec...499d43 | 22m 32s ago |
| Response Headers | 1 headers | 23m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 33m 42s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 8s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 2s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 2s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 2s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 20s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 09:20:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 12h 13m 1s ago | is_syncing | 10m 5s | true | false |
| Sat May 23 2026 09:10:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 12h 23m 6s ago | is_syncing | 636h 30m 35s | false | true |
| Sun Apr 26 2026 20:39:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 27d 53m 42s ago | is_syncing | 39m 35s | true | false |
| Sun Apr 26 2026 20:00:22 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 27d 1h 33m 17s ago | is_syncing | 256h 30m 33s | false | true |
| Thu Apr 16 2026 03:29:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 18h 3m 51s ago | is_syncing | 19m 19s | true | false |
| Thu Apr 16 2026 03:10:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 18h 23m 11s ago | is_syncing | 30h 55m 56s | false | true |
| Tue Apr 14 2026 20:14:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 1h 19m 8s ago | is_syncing | 9m 26s | true | false |
| Tue Apr 14 2026 20:05:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 1h 28m 34s ago | is_syncing | 17h 46m 54s | false | true |
| Tue Apr 14 2026 02:18:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 19h 15m 29s ago | is_syncing | 13m 6s | true | false |
| Tue Apr 14 2026 02:05:03 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 19h 28m 36s ago | is_syncing | 79h 20m 25s | false | true |
