RPC Endpoint Details
| EndpointID: | a7a910e5d69f4a30 |
|---|---|
| Name | Arbitrum |
| URL | https://arb1.arbitrum.io/rpc |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Current Version | 3.10.1-rc.2 |
| Latest Version | 3.10.1 |
| Released At | Tue, 19 May 2026 03:15:29 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 3m 13s ago |
| Latest Block* | 465935402 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.65 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.54 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | |
| ChainId* | 42161 |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| 2 | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444934 | 1h 28m 44s ago | 1m 39s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:25 UTC | 1779559345083 | 1h 30m 24s ago | 5h 33m | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:29:24 UTC | 1779539364615 | 7h 3m 24s ago | 33m 55s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329403 | 7h 37m 20s ago | 2m 30s | ERROR | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178930 | 7h 39m 50s ago | 2h 16m 34s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:36:24 UTC | 1779528984610 | 9h 56m 24s ago | 1h 9m 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:26:55 UTC | 1779524815978 | 11h 5m 53s ago | 28m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 07:58:24 UTC | 1779523104407 | 11h 34m 25s ago | 1m 20s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:57:04 UTC | 1779523024406 | 11h 35m 45s ago | 13h 46m 16s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 18:10:48 UTC | 1779473448026 | 1d 1h 22m 1s ago | 1m 7s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 465935402 | 1779564303000 | 0x9a9c...037737 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935324 | 1779564283000 | 0x4b88...32e21b | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 4m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935280 | 1779564272000 | 0x9ad2...96f2a1 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935165 | 1779564244000 | 0xb9c6...8c3696 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 44s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935106 | 1779564229000 | 0xfaa4...7be72f | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935004 | 1779564203000 | 0x95d2...c4480c | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934601 | 1779564103000 | 0x2524...bd59c8 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934523 | 1779564083000 | 0x76fd...cdceef | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934442 | 1779564063000 | 0x6ccf...d62174 | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 9m 43s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 465934660 | 1779564118000 | 0x6218...a9816e | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 10m 7s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Number | 465935402 |
| Hash | 0x9a9c...037737 |
| Timestamp | 1779564303 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.65 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.54 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7h 43m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779536959536 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 465937255 | 1779564766 | 0x6d79...0fca7b | 621 | 1779564767173 |
| ash-hz | ✅ | 465937245 | 1779564763 | 0xc1fc...c2a80d | 22 | 1779564764600 |
| sin-do | ✅ | 465935797 | 1779564402 | 0xa8cd...810de7 | 105215 | 1779564467373 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 7m 50s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-rc.2-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 12m 39s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 23s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 43s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 682bc8...a46106 | 21m 42s ago |
| Response Headers | 3 headers | 16m 55s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 17m 50s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 45s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Method N/A | 3m 13s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 5m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 32m 50s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 222d 18h 27m 2s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 13h 7m 41s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 3m 13s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Nov 20 2025 16:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 184d 4h 16m 20s ago | headers | 50h 40m 2s | Header fields (2): vary, server | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:36:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 56m 22s ago | headers | 5m | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): vary, server |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 23s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 22s ago | headers | 15m 3s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 25s ago | headers | 14m 56s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 36m 22s ago | headers | 5m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 41m 25s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 56m 22s ago | headers | 3409h 50m 41s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 47m 4s ago | headers | 2286h 45m 32s | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Mar 26 2025 04:00:12 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 16h 32m 37s ago | headers | ∞ | Header fields (4): vary, server, connection, cf-cache-status |

