RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 73375515424d5557 |
|---|---|
| Name | Optimism |
| URL | https://mainnet.optimism.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101702.0-rc.1 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 7m 30s ago |
| Latest Block* | 151982752 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101702.0-rc.1-3de88058-20260407/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.101702.0-rc.1-3de88058-20260407/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
Response Headers
| 1 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445836 | 7m 30s ago | 4m 43s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161975 | 12m 14s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898752 | 16m 37s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847970 | 17m 28s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526546 | 1h 29m 29s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 31m 38s ago | 1h 35m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639849 | 3h 7m 36s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247240 | 3h 14m 9s ago | 2m 51s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075773 | 3h 17m ago | 1m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:02 UTC | 1779552962299 | 3h 18m 54s ago | 25m 7s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 151982752 | 1779564281000 | 0xf832...b4f532 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982741 | 1779564259000 | 0xab89...bf19f5 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 23s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 53s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 55s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982617 | 1779564011000 | 0xa15b...16ad48 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982602 | 1779563981000 | 0xa7bb...c7b119 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982587 | 1779563951000 | 0x9ce3...078b9a | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 38s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Number | 151982752 |
| Hash | 0xf832...b4f532 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564243095 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 151983052 | 1779564881 | 0x892b...03e242 | 109 | 1779564881990 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6022 | 1779564857934 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21107 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 14m 46s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 14m 30s ago |
| Is Syncing | false | 5m 20s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 2s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 12m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, e7bf5a...f6f111 | 23m 48s ago |
| Response Headers | 2 headers | 5m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 36s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 51s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 14m 46s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 7m 51s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 20s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 10h 49m 49s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 1h 57m 47s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 18s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 19:40:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 54m 4s ago | headers | 5m 27s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 59m 31s ago | headers | 4m 21s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:31:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 3m 53s ago | headers | 4m 52s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 8m 46s ago | headers | 5m 19s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 14m 6s ago | headers | 35m 11s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:45:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 49m 18s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:40:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 54m 12s ago | headers | 5m 6s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 59m 19s ago | headers | 2h 30m 5s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 16:05:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 29m 25s ago | headers | 24m 22s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 15:41:08 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 53m 47s ago | headers | 50m 42s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |


