RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 57933a4aefc4408f |
|---|---|
| Name | Polygon |
| URL | https://polygon-bor-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Polygon / chain_id: 137 |
|---|
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 1fe2e14b863e |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 41fb13b060ee |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 7d0a84ec571f |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 81ceccc89d9a |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 85b1b1f99198 |
| Client Name | Bor |
|---|---|
| Version | 9ebc29b04cf9 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 6m 1s ago |
| Latest Block* | 87328326 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.70 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.37 / 2.10 |
| Client Version* | bor/1fe2e14b863e/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| bor/41fb13b060ee/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | |
| bor/7d0a84ec571f/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | |
| bor/81ceccc89d9a/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | |
| bor/85b1b1f99198/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | |
| bor/9ebc29b04cf9/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | |
| ChainId* | 137 |
| Peer Count* | 35 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | bor/1fe2e14b863e/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| 2 | bor/41fb13b060ee/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| 3 | bor/7d0a84ec571f/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| 4 | bor/81ceccc89d9a/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| 5 | bor/85b1b1f99198/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
| 6 | bor/9ebc29b04cf9/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601161 | 1h 26m 46s ago | 1m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:55 UTC | 1779559495724 | 1h 28m 32s ago | 5h 32m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561504 | 7h 46s ago | 48m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661103 | 7h 49m 6s ago | 3h 42m 40s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 08:01:40 UTC | 1779523300683 | 11h 31m 47s ago | 19m 59s | SYNCING | UP |
| Sat, 23 May 2026 07:41:40 UTC | 1779522100938 | 11h 51m 46s ago | 21h 8m | UP | SYNCING |
| Fri, 22 May 2026 10:33:40 UTC | 1779446020470 | 1d 8h 59m 47s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:40 UTC | 1779445960199 | 1d 9h 47s ago | 5h 30m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:48 UTC | 1779426108120 | 1d 14h 31m 39s ago | 1m 37s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:10 UTC | 1779426010533 | 1d 14h 33m 17s ago | 26h 59m 26s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 87328326 | 1779564279000 | 0x93cd...5b0a3d | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328292 | 1779564219000 | 0xf946...25934e | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328224 | 1779564100000 | 0xd49a...0fcb69 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328189 | 1779564039000 | 0xfcb5...1d7aea | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328166 | 1779563999000 | 0x4f74...680f47 | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 13m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328121 | 1779563920000 | 0xe8f6...89f1f1 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 87328087 | 1779563861000 | 0x2380...e7ef8f | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328052 | 1779563799000 | 0x43fa...6b061f | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87328018 | 1779563740000 | 0xbdc3...ee4fea | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 87327984 | 1779563680000 | 0x039a...47d5a6 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 33s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 87328326 |
| Hash | 0x93cd...5b0a3d |
| Timestamp | 1779564279 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.70 / 0.48 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.37 / 2.10 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 2m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779553841511 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 87328601 | 1779564760 | 0x38d6...b103da | 607 | 1779564761262 |
| ash-hz | ✅ | 87328601 | 1779564760 | 0x38d6...b103da | 10 | 1779564759768 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104071 | 1779564445372 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 137 | 13m 41s ago |
| Client Version | bor/41fb13b060ee/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | 22m 51s ago |
| Is Syncing | false | 12m 50s ago |
| Peer Count | 35 | 12m 50s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 49s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 22m 20s ago |
| Response Headers | 5 headers | 22m 50s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 48s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 17s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 3h 42m 36s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 22m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11h 32m 57s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 15h 55m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 50s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 137 | 35 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 137 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 137 | 26 | bor/9ebc29b04cf9/v2.8.0/linux-amd64/go1.26.3 | false | 0 |
| sin-do | 137 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 10:00:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11h 32m 49s ago | is_syncing | 19m 58s | true | false |
| Sat May 23 2026 09:40:39 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11h 52m 48s ago | is_syncing | 595h 10m 15s | false | true |
| Tue Apr 28 2026 14:30:23 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 7h 3m 4s ago | is_syncing | 10m 3s | true | false |
| Tue Apr 28 2026 14:20:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 7h 13m 8s ago | is_syncing | 6h 46m 40s | false | true |
| Tue Apr 28 2026 07:33:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 13h 59m 49s ago | is_syncing | 5h 13m 23s | true | false |
| Tue Apr 28 2026 02:20:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 19h 13m 13s ago | is_syncing | 116h 45m 57s | false | true |
| Thu Apr 23 2026 05:34:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 30d 15h 59m 10s ago | is_syncing | 2h 4m 23s | true | false |
| Thu Apr 23 2026 03:29:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 30d 18h 3m 34s ago | is_syncing | 10h 59m 42s | false | true |
| Wed Apr 22 2026 16:30:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 5h 3m 16s ago | is_syncing | 17m 20s | true | false |
| Wed Apr 22 2026 16:12:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 5h 20m 37s ago | is_syncing | 64h 22m 31s | false | true |

