RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 30b4b1ba2958521e |
|---|---|
| Name | Canto |
| URL | https://canto-rpc.ansybl.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445963 |
| Reported Ago | 7m 30s ago |
| Latest Block* | 19928385 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.35 / 0.18 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.90 / 5.70 |
| Client Version* | Version dev () Compiled at using Go go1.21.13 (amd64) |
| ChainId* | 7700 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 10 Apr 2026 06:44:41 UTC | 1775803481184 | 43d 12h 50m 15s ago | 191h 45m 34s | UP | ERROR |
| Thu, 02 Apr 2026 06:59:06 UTC | 1775113146230 | 51d 12h 35m 50s ago | 4m 4s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:55:01 UTC | 1775112901869 | 51d 12h 39m 54s ago | 1m 4s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:53:57 UTC | 1775112837798 | 51d 12h 40m 58s ago | 40s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 06:53:17 UTC | 1775112797577 | 51d 12h 41m 39s ago | 1h 33m 19s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 02 Apr 2026 05:19:58 UTC | 1775107198239 | 51d 14h 14m 58s ago | 41s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 05:19:16 UTC | 1775107156268 | 51d 14h 15m 40s ago | 15m 17s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 02 Apr 2026 05:03:58 UTC | 1775106238373 | 51d 14h 30m 58s ago | 1m 17s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 02 Apr 2026 05:02:40 UTC | 1775106160824 | 51d 14h 32m 15s ago | 77h 20m 38s | UP | CATCHING_UP |
| Sun, 29 Mar 2026 23:42:02 UTC | 1774827722456 | 54d 19h 52m 54s ago | 1h 17m 22s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 11m 52s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 18s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 16m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 17m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:16:41 UTC | 18m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 2s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 2s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 51d 12h 22m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1775113928952 |
| Reported At | |
| Number | 19928385 |
| Hash | 0x042d...ea20ca |
| Timestamp | 1775113915 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.35 / 0.18 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.90 / 5.70 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445963 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 38 | 1779564879812 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 528 | 1779564821269 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83984 | 1779564445374 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7700 | 51d 12h 30m 5s ago |
| Client Version | Version dev () Compiled at using Go go1.21.13 (amd64) | 51d 12h 28m 36s ago |
| Is Syncing | false | 51d 12h 29m ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 51d 12h 28m 35s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 56s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 8f0b30...189272 | 23m 49s ago |
| Response Headers | 3 headers | 24m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 15m 3s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 14m 46s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 14m 19s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 14m 19s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 14m 19s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 33m 18s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 43s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu May 07 2026 16:20:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 16d 5h 14m 4s ago | headers | 652h 25m 48s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Apr 10 2026 11:55:03 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 43d 9h 39m 53s ago | headers | 1568h 31m 26s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Wed Feb 04 2026 02:23:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 18h 11m 20s ago | headers | 1h 29m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:53:37 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 19h 41m 19s ago | headers | 10m 4s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:43:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 19h 51m 24s ago | headers | 9m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:33:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 20h 1m 23s ago | headers | 9m 58s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:23:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 20h 11m 21s ago | headers | 10m 1s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:13:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 20h 21m 24s ago | headers | 10m 1s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Feb 04 2026 00:03:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 20h 31m 25s ago | headers | 4h 39m 54s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Feb 03 2026 19:23:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 109d 1h 11m 20s ago | headers | 10m 4s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |