RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 2d08eab94b26610c |
|---|---|
| Name | Cronos |
| URL | https://evm.cronos.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Cronos / chain_id: 25 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489509 |
| Reported Ago | 5m 17s ago |
| Latest Block* | 72914394 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 11.24 / 0.18 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.09 / 5.70 |
| Client Version* | Version dev () Compiled at using Go go1.25.0 (arm64) |
| ChainId* | 25 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 14:37:41 UTC | 1779547061450 | 4h 55m 45s ago | 2m | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:41 UTC | 1779546941135 | 4h 57m 46s ago | 2h 2m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561383 | 7h 46s ago | 48m 20s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661088 | 7h 49m 6s ago | 2h 3m 46s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:40:34 UTC | 1779529234812 | 9h 52m 52s ago | 1h 2m 55s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 08:37:39 UTC | 1779525459705 | 10h 55m 47s ago | 22h 2m 4s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:35:35 UTC | 1779446135233 | 1d 8h 57m 52s ago | 5m | ERROR | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:34 UTC | 1779445834383 | 1d 9h 2m 53s ago | 16h 50m 12s | CATCHING_UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 17:40:21 UTC | 1779385221611 | 2d 1h 53m 5s ago | 2m 14s | ERROR | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 17:38:07 UTC | 1779385087550 | 2d 1h 55m 19s ago | 32h 42m 18s | CATCHING_UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72914394 | 1779564329000 | 0xde4b...6d41b0 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 5m 17s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72914130 | 1779564220000 | 0x30f4...8a0790 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 45s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913835 | 1779564097000 | 0x836e...c1acd8 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 20s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913705 | 1779564040000 | 0x436a...9ca345 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 23s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913566 | 1779563982000 | 0x7216...f3133d | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 13m 1s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913391 | 1779563904000 | 0xda6a...f0e8f8 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913285 | 1779563858000 | 0xd887...86dc7b | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72913142 | 1779563800000 | 0x43e7...6dbbc0 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72912996 | 1779563738000 | 0xbeea...5a22ab | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 33s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 72912859 | 1779563680000 | 0x2d54...736e12 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 33s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 17s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489509 |
| Reported At | |
| Number | 72914394 |
| Hash | 0xde4b...6d41b0 |
| Timestamp | 1779564329 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 11.24 / 0.18 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.09 / 5.70 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7h 49m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779536661069 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 72915396 | 1779564760 | 0x6814...4e3e8a | 688 | 1779564761361 |
| ash-hz | ✅ | 72915391 | 1779564754 | 0x16de...4e9b0d | 50 | 1779564759807 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104059 | 1779564445372 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 25 | 13m 41s ago |
| Client Version | Version dev () Compiled at using Go go1.25.0 (arm64) | 13m 16s ago |
| Is Syncing | false | 12m 56s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 49s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, d83f17...4b5552 | 22m 19s ago |
| Response Headers | 4 headers | 22m 50s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 20h 42m 56s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 53m 22s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1d 1h 2m 35s ago |
| Peer Count | E322: Invalid Result JSON Schema | 12m 49s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12h 42m 51s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 49s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m 44s ago | headers | 19m 58s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 09:56:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 36m 43s ago | headers | 834h 14m 16s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (2): server, alt-svc |
| Fri Oct 31 2025 15:42:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 4h 50m 59s ago | headers | 50m 2s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Oct 31 2025 14:52:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 5h 41m 2s ago | headers | 19m 55s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Oct 31 2025 14:32:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 58s ago | headers | 1h 10m 4s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Oct 31 2025 13:22:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 7h 11m 2s ago | headers | 122h 5m 54s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sun Oct 26 2025 11:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 209d 9h 16m 57s ago | headers | 2856h 30m 44s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 58m 2s ago | chain_id | 9m 58s | 25 | 25 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 8m ago | chain_id | 9m 53s | 25 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 54s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 25 |
