RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 191c97e5f2c5b981 |
|---|---|
| Name | Linea |
| URL | https://rpc.linea.build/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Linea / chain_id: 59144 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 1.17.3 (up to date) |
| Client Name | Besu |
|---|---|
| Current Version | 26.3.0-RC0 |
| Latest Version | 26.5.0 |
| Released At | Tue, 12 May 2026 18:04:09 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏸️ STUCK |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576659 |
| Reported Ago | 3m 26s ago |
| Latest Block* | 30757164 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.06 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -16.32 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 |
| besu/v26.3.0-RC0-0676100/linux-x86_64/openjdk-java-25 | |
| ChainId* | 59144 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 |
| 2 | besu/v26.3.0-RC0-0676100/linux-x86_64/openjdk-java-25 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:02:30 UTC | 1779559350434 | 1h 30m 33s ago | 2m 10s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219725 | 1h 32m 43s ago | 1m 6s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219723 | 1h 32m 43s ago | 1m 6s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219719 | 1h 32m 43s ago | 1m 6s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219715 | 1h 32m 43s ago | 1m 6s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 18:00:19 UTC | 1779559219701 | 1h 32m 43s ago | 1m 6s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 17:59:12 UTC | 1779559152911 | 1h 33m 50s ago | 18s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:58:54 UTC | 1779559134242 | 1h 34m 9s ago | 1h 31m 23s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 17:58:54 UTC | 1779559134236 | 1h 34m 9s ago | 1h 31m 23s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 17:58:54 UTC | 1779559134229 | 1h 34m 9s ago | 1h 31m 23s | UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏸️ STUCK | 30757164 | 1779564395000 | 0x61a7...d5543b | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 30757156 | 1779564324000 | 0x5cbf...ee4eb9 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757152 | 1779564297000 | 0x6514...fb105f | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757162 | 1779564377000 | 0x26c4...4c92e7 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757160 | 1779564349000 | 0xbe47...853e6a | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757159 | 1779564346000 | 0xea48...125c37 | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 5m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757147 | 1779564264000 | 0x0e8d...14cdd3 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757145 | 1779564248000 | 0x78e9...86ba60 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757144 | 1779564244000 | 0xd6b2...72d0ee | Sat, 23 May 2026 19:24:10 UTC | 8m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 30757141 | 1779564227000 | 0xf088...7edfd4 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 59s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576659 |
| Reported At | |
| Number | 30757164 |
| Hash | 0x61a7...d5543b |
| Timestamp | 1779564395 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.06 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | -16.32 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 11m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564095738 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 30757209 | 1779564772 | 0x7def...8a4b3b | 35 | 1779564780198 |
| fsn-hz | ✅ | 30757209 | 1779564772 | 0x7def...8a4b3b | 137 | 1779564780255 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21301 | 1779564488677 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 59144 | 3m 27s ago |
| Client Version | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | 3m 26s ago |
| Is Syncing | false | 3m 26s ago |
| Peer Count | 100 | 9m ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 8m 59s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 23f9b9...a31680 | 21m 55s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 8m 59s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7h 43m 1s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 4h 2m 34s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 32m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 39m ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 24s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 5m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 24s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 59144 | 100 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | false | 0 |
| fsn-hz | 59144 | 100 | besu/v26.3.0-RC0-0676100/linux-x86_64/openjdk-java-25 | false | 0 |
| ash-hz | 59144 | 100 | Geth/v1.17.3-stable-117e067f/linux-arm64/go1.26.3 | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | 100 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Feb 16 2026 12:26:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 8h 6m 31s ago | headers | 2m 44s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Mon Feb 16 2026 12:23:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 8h 9m 16s ago | headers | 48m 15s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Mon Feb 16 2026 11:35:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 8h 57m 31s ago | headers | 2m 59s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Mon Feb 16 2026 11:32:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 9h 31s ago | headers | 59m 59s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Mon Feb 16 2026 10:32:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 10h 31s ago | headers | 2m 59s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Mon Feb 16 2026 10:29:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 10h 3m 30s ago | headers | 42m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Mon Feb 16 2026 09:47:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 10h 45m 30s ago | headers | 3m | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Mon Feb 16 2026 09:44:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 10h 48m 31s ago | headers | 1h 5m 55s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Mon Feb 16 2026 08:38:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 11h 54m 26s ago | headers | 3m 4s | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin |
| Mon Feb 16 2026 08:35:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 96d 11h 57m 31s ago | headers | 1h 15m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, cf-cache-status, x-content-type-options |


