RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0e524e4f132ec19f |
|---|---|
| Name | Base |
| URL | https://base.llamarpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576070 |
| Reported Ago | 4m 27s ago |
| Latest Block* | 45689876 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 38 |
| Is Syncing* | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x2b92c14",
"highestBlock": "0x2b92c14",
"startingBlock": "0x2b92c14"
}
} |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 11 May 2026 09:44:56 UTC | 1778492696260 | 12d 9h 49m 7s ago | 44h 32m 16s | SYNCING | ERROR |
| Sat, 09 May 2026 13:12:40 UTC | 1778332360216 | 14d 6h 21m 23s ago | 59s | ERROR | SYNCING |
| Sat, 09 May 2026 13:11:41 UTC | 1778332301019 | 14d 6h 22m 22s ago | 10m 54s | SYNCING | ERROR |
| Sat, 09 May 2026 13:00:46 UTC | 1778331646885 | 14d 6h 33m 16s ago | 3h 12s | ERROR | SYNCING |
| Sat, 09 May 2026 10:00:34 UTC | 1778320834679 | 14d 9h 33m 28s ago | 4h 9m 53s | SYNCING | ERROR |
| Sat, 09 May 2026 05:50:41 UTC | 1778305841332 | 14d 13h 43m 22s ago | 29s | ERROR | SYNCING |
| Sat, 09 May 2026 05:50:11 UTC | 1778305811854 | 14d 13h 43m 51s ago | 35h 8m 30s | SYNCING | ERROR |
| Thu, 07 May 2026 18:41:41 UTC | 1778179301405 | 16d 52m 21s ago | 43s | ERROR | SYNCING |
| Thu, 07 May 2026 18:40:58 UTC | 1778179258236 | 16d 53m 5s ago | 4h 20m 44s | UP | ERROR |
| Thu, 07 May 2026 14:20:14 UTC | 1778163614046 | 16d 5h 13m 49s ago | 7h 49m 44s | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 27s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 10m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 526 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 10m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 13m 52s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 15m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:17:49 UTC | 16m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:16:48 UTC | 17m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 9s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12d 14h 58m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1778474132056 |
| Reported At | |
| Number | 45689876 |
| Hash | 0xaff3...27a90e |
| Timestamp | 1778169099 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576070 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7531 | 1779564827800 | ||
| ash-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | 1779564824813 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64187 | 1779564553504 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 12d 15h 44m 15s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 12d 15h 43m 52s ago |
| Is Syncing | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x2b92c14",
"highestBlock": "0x2b92c14",
"startingBlock": "0x2b92c14"
}
} | 12d 15h 43m 49s ago |
| Peer Count | 38 | 12d 15h 43m 34s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12d 15h 53m 34s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48a45b...cb02c8 | 22m 55s ago |
| Response Headers | 3 headers | 53m 17s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 52s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 55m 35s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun May 17 2026 17:10:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 6d 4h 23m 38s ago | headers | 1414h 16m 14s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Thu May 07 2026 20:40:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 16d 53m 16s ago | is_syncing | 363h 10m 29s | false | true |
| Wed Apr 22 2026 17:30:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 4h 3m 45s ago | is_syncing | 1h 30m 26s | true | false |
| Wed Apr 22 2026 15:59:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 5h 34m 12s ago | is_syncing | 187h 14m 50s | false | true |
| Tue Apr 14 2026 20:45:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 49m 2s ago | is_syncing | 9m 53s | true | false |
| Tue Apr 14 2026 20:35:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 58m 56s ago | is_syncing | 384h 48m 34s | false | true |
| Sun Mar 29 2026 19:46:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 55d 1h 47m 30s ago | is_syncing | 4h 57m 6s | true | false |
| Sun Mar 29 2026 14:49:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 55d 6h 44m 37s ago | is_syncing | 115h 45m 31s | false | true |
| Tue Mar 24 2026 18:03:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 60d 2h 30m 8s ago | is_syncing | 1h 9m 47s | true | false |
| Tue Mar 24 2026 16:54:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 60d 3h 39m 55s ago | is_syncing | 10m 8s | false | true |