RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | c4f8e1e2bd5a7f2b |
| Name | Kaia RPC |
| Bundle | kaia |
| URL | https://kaia.blockpi.network/v1/rpc/public |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Kaia / chain_id: 8217 |
|---|
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427356 |
| Report Created Ago | 9m 44s ago |
| Latest Block* | 217373525 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1 / 1 |
| Client Version* | Klaytn/v2.2.2/linux-amd64/go1.25.3 |
| ChainId* | 8217 |
| Peer Count* | 10 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40795 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 44s ago | ||
| ✅ | 217373525 | 1779566319 | 0x5a18...0464f4 | 203 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 31s ago |
| ✅ | 217373465 | 1779566259 | 0xe6f0...723476 | 325 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 31s ago |
| ✅ | 217373406 | 1779566200 | 0x7457...3088d5 | 238 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 31s ago |
| ✅ | 217373345 | 1779566139 | 0x87a0...f41771 | 237 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 31s ago |
| ✅ | 217373287 | 1779566081 | 0xc218...102ad7 | 1040 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 29s ago |
| ✅ | 217373226 | 1779566020 | 0xc060...84a0c9 | 1031 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 16m 30s ago |
| ✅ | 217373165 | 1779565959 | 0x9782...9e01e0 | 194 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 31s ago |
| ✅ | 217373105 | 1779565899 | 0x64e7...332437 | 195 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 31s ago |
| ✅ | 217373046 | 1779565840 | 0x5f34...082c83 | 432 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 30s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320148 |
| Reported At | |
| Number | 217373525 |
| Hash | 0x5a18...0464f4 |
| Timestamp | 1779566319 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427356 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8217 | 10m 30s ago |
| Client Version | Klaytn/v2.2.2/linux-amd64/go1.25.3 | 20m 27s ago |
| Is Syncing | false | 20m 27s ago |
| Peer Count | 10 | 6m 8s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 1m 13s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 11m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 1h 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 4h 10m 28s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 30m 20s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1d 9h 55m 49s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 1s ago |
