RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c4f8e1e2bd5a7f2b |
|---|---|
| Name | Kaia RPC |
| Bundle | kaia |
| URL | https://kaia.blockpi.network/v1/rpc/public |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Kaia / chain_id: 8217 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445960 |
| Reported Ago | 4m 58s ago |
| Latest Block* | 217371510 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.81 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.21 / 1 |
| Client Version* | Klaytn/v2.2.2/linux-amd64/go1.25.3 |
| ChainId* | 8217 |
| Peer Count* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 13:38:46 UTC | 1779457126820 | 1d 5h 53m 37s ago | 1m 6s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:37:40 UTC | 1779457060245 | 1d 5h 54m 43s ago | 3h 5m | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:40 UTC | 1779445960155 | 1d 8h 59m 43s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:40 UTC | 1779445840350 | 1d 9h 1m 43s ago | 22h 10m 9s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 12:20:31 UTC | 1779366031288 | 2d 7h 11m 52s ago | 7m 26s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 12:13:05 UTC | 1779365585174 | 2d 7h 19m 18s ago | 27h 17m 16s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348726 | 3d 10h 36m 35s ago | 3h 58m 22s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:57:26 UTC | 1779253046510 | 3d 14h 34m 57s ago | 9h 14m 37s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 19:42:48 UTC | 1779219768820 | 3d 23h 49m 35s ago | 2h 56m 43s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 19 May 2026 16:46:05 UTC | 1779209165759 | 4d 2h 46m 18s ago | 70h 42m 30s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 217371510 | 1779564304000 | 0x74a5...ebab27 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 4m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217371427 | 1779564221000 | 0x7169...0a7578 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217371305 | 1779564099000 | 0xbf5a...c56a17 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217371244 | 1779564038000 | 0x0b76...e9a085 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 20s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 13s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 217371125 | 1779563919000 | 0x2bcd...99595b | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 13m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217371066 | 1779563860000 | 0xaef8...a5efbd | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 14m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217371005 | 1779563799000 | 0xa6a7...7ff8d7 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217370945 | 1779563739000 | 0xf897...060da3 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 217370885 | 1779563679000 | 0x2c2c...e7bcf2 | Sat, 23 May 2026 19:15:13 UTC | 17m 11s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445960 |
| Reported At | |
| Number | 217371510 |
| Hash | 0x74a5...ebab27 |
| Timestamp | 1779564304 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.81 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.21 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010586 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 217371906 | 1779564700 | 0x2dfd...ae601a | 908 | 1779564701358 |
| ash-hz | ✅ | 217371905 | 1779564699 | 0xd299...deed80 | 115 | 1779564699890 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64191 | 1779564553514 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8217 | 12m 38s ago |
| Client Version | Klaytn/v2.2.2/linux-amd64/go1.25.3 | 21m 47s ago |
| Is Syncing | false | 11m 46s ago |
| Peer Count | 10 | 11m 46s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 46s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 21m 16s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 21m 47s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 30s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 13s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 21m 54s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 1m 42s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 11m 45s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 53m 55s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 46s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 8217 | 10 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 8217 | 10 | E205: Request Timeout | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 8217 | 9 | Klaytn/v2.2.2/linux-amd64/go1.25.3 | false | 0 |
| sin-do | 8217 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Apr 18 2026 22:30:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 34d 23h 2m 12s ago | is_syncing | 10m 32s | true | false |
| Sat Apr 18 2026 22:19:38 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 34d 23h 12m 45s ago | is_syncing | 1955h 22m 13s | false | true |
| Tue Jan 27 2026 09:57:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 116d 10h 34m 59s ago | is_syncing | 10m | true | false |
| Tue Jan 27 2026 09:47:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 116d 10h 44m 59s ago | is_syncing | 137h 30m 7s | false | true |
| Wed Jan 21 2026 16:17:16 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 122d 4h 15m 7s ago | is_syncing | 9m 53s | true | false |
| Wed Jan 21 2026 16:07:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 122d 4h 25m ago | is_syncing | 107h 50m 6s | false | true |
| Sat Jan 17 2026 04:17:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 126d 16h 15m 6s ago | is_syncing | 9m 56s | true | false |
| Sat Jan 17 2026 04:07:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 126d 16h 25m 3s ago | is_syncing | 88h 49m 59s | false | true |
| Tue Jan 13 2026 11:17:20 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 9h 15m 3s ago | is_syncing | 10m 1s | true | false |
| Tue Jan 13 2026 11:07:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 9h 25m 4s ago | is_syncing | 289h 9m 27s | false | true |
