RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | b7895f5d2e537d74 |
| Name | Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base.llamarpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427356 |
| Report Created Ago | 9m 40s ago |
| Latest Block* | 45689876 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 42 |
| Is Syncing* | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x2b92c14",
"highestBlock": "0x2b92c14",
"startingBlock": "0x2b92c14"
}
} |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40802 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 40s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 22s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:57:44 UTC | 12m 22s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 402 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 526 | 4281 | Sat, 23 May 2026 19:55:44 UTC | 14m 23s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:54:45 UTC | 15m 21s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 1160 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 16m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 398 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 27s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 529 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 27s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 693 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 25s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12d 11h 59m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1778487034072 |
| Reported At | |
| Number | 45689876 |
| Hash | 0xaff3...27a90e |
| Timestamp | 1778169099 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427356 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 12d 12h 35s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 12d 12h 32s ago |
| Is Syncing | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x2b92c14",
"highestBlock": "0x2b92c14",
"startingBlock": "0x2b92c14"
}
} | 12d 12h 30s ago |
| Peer Count | 42 | 12d 12h 20m 29s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12d 12h 30s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 16s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48a45b...cb02c8 | 11m 2s ago |
| Response Headers | 3 headers | 1h 30m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 39s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 21s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 525 | 8m 35s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 18s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 6h 50m 17s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 6h 9m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 57s ago |