RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | b275e49ea5d43baa |
| Name | B2 RPC |
| Bundle | b2 |
| URL | https://mainnet.b2-rpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101315.2 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566021018 |
| Report Created Ago | 1m 5s ago |
| Latest Block* | 33201116 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101315.2-stable-7c281983/linux-amd64/go1.21.11 |
| ChainId* | 223 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 33201116 | 1779566018 | 0xb992...dbabb7 | 578 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 1m 5s ago |
| ✅ | 33201087 | 1779565960 | 0xdda9...44c7b8 | 801 | Sat, 23 May 2026 19:52:41 UTC | 2m 5s ago |
| ✅ | 33201056 | 1779565898 | 0x9cdf...3b8026 | 380 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 3m 5s ago |
| ✅ | 33201026 | 1779565838 | 0x4a28...b0def6 | 713 | Sat, 23 May 2026 19:50:40 UTC | 4m 5s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 18713 | Sat, 23 May 2026 19:50:18 UTC | 4m 28s ago | ||
| ✅ | 33200965 | 1779565716 | 0x4fa7...563f9c | 781 | Sat, 23 May 2026 19:48:40 UTC | 6m 5s ago |
| ✅ | 33200937 | 1779565660 | 0x9248...f82d1b | 1010 | Sat, 23 May 2026 19:47:41 UTC | 7m 4s ago |
| ✅ | 33200906 | 1779565598 | 0x5ab4...fba0aa | 500 | Sat, 23 May 2026 19:46:40 UTC | 8m 5s ago |
| ✅ | 33200876 | 1779565538 | 0xa865...7f56ca | 527 | Sat, 23 May 2026 19:45:40 UTC | 9m 5s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 13482 | Sat, 23 May 2026 19:45:07 UTC | 9m 39s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566021018 |
| Reported At | |
| Number | 33201116 |
| Hash | 0xb992...dbabb7 |
| Timestamp | 1779566018 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.97 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565818070 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 223 | 24m 58s ago |
| Client Version | Geth/v1.101315.2-stable-7c281983/linux-amd64/go1.21.11 | 14m 17s ago |
| Is Syncing | false | 24m 41s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 6h 57m 21s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 15, NS: 2 | 4m 17s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, 990035...34a5ae | 18m 56s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 10h 3m 58s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 4m 53s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 4m 46s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 4m 28s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 4m 27s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 4m 27s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 16m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 4m 17s ago |
