RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b275e49ea5d43baa |
|---|---|
| Name | B2 RPC |
| Bundle | b2 |
| URL | https://mainnet.b2-rpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101315.2 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576412 |
| Reported Ago | 3m 13s ago |
| Latest Block* | 33200276 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.76 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101315.2-stable-7c281983/linux-amd64/go1.21.11 |
| ChainId* | 223 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561333 | 7h 8s ago | 48m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:20 UTC | 1779536660912 | 7h 48m 28s ago | 16h 28m 32s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 19:15:48 UTC | 1779477348459 | 1d 17m 1s ago | 39m 29s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 18:36:18 UTC | 1779474978919 | 1d 56m 30s ago | 49h 38m 31s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 16:57:47 UTC | 1779296267438 | 3d 2h 35m 2s ago | 4m 33s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 16:53:13 UTC | 1779295993732 | 3d 2h 39m 36s ago | 7h 57m 25s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348542 | 3d 10h 37m 1s ago | 11m 1s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:44:47 UTC | 1779266687384 | 3d 10h 48m 2s ago | 7h 43m 57s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 01:00:50 UTC | 1779238850358 | 3d 18h 31m 59s ago | 5h 18m 21s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 19:42:28 UTC | 1779219748660 | 3d 23h 50m 21s ago | 3m 40s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 33200276 | 1779564338000 | 0xaf59...4f0e85 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 13s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 5m 3s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33200216 | 1779564218000 | 0x8d20...f3f8cf | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33200126 | 1779564038000 | 0x0fff...cb07d1 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33200096 | 1779563978000 | 0x4388...08dd41 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33200066 | 1779563918000 | 0xe850...8e7fc9 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33200036 | 1779563858000 | 0x182f...c9c4e6 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33200006 | 1779563798000 | 0x426b...230e5f | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33199976 | 1779563738000 | 0x10d0...b89e6f | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33199946 | 1779563678000 | 0xfea2...559729 | Sat, 23 May 2026 19:15:51 UTC | 16m 58s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576412 |
| Reported At | |
| Number | 33200276 |
| Hash | 0xaf59...4f0e85 |
| Timestamp | 1779564338 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.76 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465834 |
| Reported At | |
| Message | E252: HTTP2 Remote GoAway |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 33200486 | 1779564758 | 0xcd32...d30b27 | 815 | 1779564761353 |
| ash-hz | ✅ | 33200485 | 1779564756 | 0xf125...612bdf | 9 | 1779564759773 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64193 | 1779564553514 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 223 | 13m 10s ago |
| Client Version | Geth/v1.101315.2-stable-7c281983/linux-amd64/go1.21.11 | 12m 39s ago |
| Is Syncing | false | 12m 18s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 6h 35m 24s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 15, NS: 2 | 10m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, dbc804...297961 | 21m 42s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 22m 12s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 55s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 22m 27s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 22m 20s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 12m 12s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 12m 12s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 138d 23h 54m 21s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 11s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Jan 04 2026 08:57:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 11h 34m 53s ago | headers | 10m | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sun Jan 04 2026 08:47:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 139d 11h 44m 53s ago | headers | 28h 59m 59s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Jan 03 2026 03:47:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 140d 16h 44m 53s ago | headers | 19m 36s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Jan 03 2026 03:28:19 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 140d 17h 4m 29s ago | headers | 6h 40m 21s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Jan 02 2026 20:47:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 140d 23h 44m 50s ago | headers | 20m 1s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Fri Jan 02 2026 20:27:57 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 141d 4m 52s ago | headers | 42h 4s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Jan 01 2026 02:27:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 18h 4m 57s ago | headers | 9m 27s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Jan 01 2026 02:18:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 142d 18h 14m 24s ago | headers | 33h 10m 35s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Dec 30 2025 17:07:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 144d 3h 24m 59s ago | headers | 20m 2s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Tue Dec 30 2025 16:47:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 144d 3h 45m 1s ago | headers | 3h 39m 28s | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
