RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 88c494b60c0d970d |
| Name | BSC BlockPi RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc.blockpi.network/v1/rpc/01bee97c044ddd63a3bd69f01708810950c9b76d |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.3 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566535308 |
| Report Created Ago | 7m 53s ago |
| Latest Block* | 100024662 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.22 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.3-3cf90434-20260422/linux-amd64/go1.25.9 |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 50 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 100024662 | 1779566534 | 0x1e11...bd439d | 1584 | Sat, 23 May 2026 20:02:15 UTC | 7m 53s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 40816 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 41s ago | ||
| ✅ | 100024183 | 1779566319 | 0x269c...db16f6 | 57 | Sat, 23 May 2026 19:58:39 UTC | 11m 29s ago |
| ✅ | 100024050 | 1779566259 | 0xdd29...f2677b | 145 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 29s ago |
| ✅ | 100023918 | 1779566200 | 0x6662...67082c | 172 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 28s ago |
| ✅ | 100023783 | 1779566139 | 0x7284...3b09c9 | 81 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 14m 29s ago |
| ✅ | 100023653 | 1779566080 | 0x88df...b08f7a | 702 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 27s ago |
| ✅ | 100023519 | 1779566020 | 0x9732...de1647 | 899 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 28s ago |
| ✅ | 100023383 | 1779565959 | 0x9ced...8dca8a | 12 | Sat, 23 May 2026 19:52:39 UTC | 17m 29s ago |
| ✅ | 100023250 | 1779565899 | 0xb8e7...36ed54 | 12 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 29s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566535308 |
| Reported At | |
| Number | 100024662 |
| Hash | 0x1e11...bd439d |
| Timestamp | 1779566534 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.22 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / 0.75 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427350 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 10m 28s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.3-3cf90434-20260422/linux-amd64/go1.25.9 | 20m 24s ago |
| Is Syncing | false | 20m 24s ago |
| Peer Count | 50 | 7m 33s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 6s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 1m 10s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 11m 3s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 20m 17s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 10m 23s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 41s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 22s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 30m 18s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 50m 20s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 20s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 55s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 58s ago |

