RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 88c494b60c0d970d |
|---|---|
| Name | BSC BlockPi RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc.blockpi.network/v1/rpc/01bee97c044ddd63a3bd69f01708810950c9b76d |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.3 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | 🔄️ SYNCING |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576256 |
| Reported Ago | 3m 7s ago |
| Latest Block* | 100019786 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.51 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.3-3cf90434-20260422/linux-amd64/go1.25.9 |
| reth/v1.10.2-95d649f/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 50 |
| Is Syncing* | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x5f62af3",
"highestBlock": "0x5f62af3",
"startingBlock": "0x5f1bc43"
}
} |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.3-3cf90434-20260422/linux-amd64/go1.25.9 |
| 2 | reth/v1.10.2-95d649f/x86_64-unknown-linux-gnu |
Is_syncings
| 1 | { "IsSyncing": false } |
| 2 | { "IsSyncing": true, "SyncDetails": { "currentBlock": "0x5f62af3", "highestBlock": "0x5f62af3", "startingBlock": "0x5f1bc43" } } |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 1779564221933 | 9m 1s ago | 1h 17m | UP | SYNCING |
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601162 | 1h 26m 2s ago | 1m 19s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:21 UTC | 1779559521497 | 1h 27m 22s ago | 2h 31m 40s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:33:40 UTC | 1779550420959 | 3h 59m 2s ago | 1m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:31:41 UTC | 1779550301071 | 4h 1m 2s ago | 2h 57m 59s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:33:41 UTC | 1779539621740 | 6h 59m 1s ago | 3m 15s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:30:26 UTC | 1779539426192 | 7h 2m 17s ago | 32h 47m 36s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 03:42:49 UTC | 1779421369953 | 1d 15h 49m 53s ago | 11m 1s | SYNCING | UP |
| Fri, 22 May 2026 03:31:48 UTC | 1779420708866 | 1d 16h 54s ago | 4h 10m 8s | UP | SYNCING |
| Thu, 21 May 2026 23:21:40 UTC | 1779405700012 | 1d 20h 11m 3s ago | 9m 55s | SYNCING | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 🔄️ SYNCING | 100019786 | 1779564340000 | 0x2b1b...8e49b4 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 7s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 4m 57s ago | ||
| ✅ | 🔄️ SYNCING | 100019522 | 1779564221000 | 0x1396...269b16 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 1s ago |
| ✅ | 🔄️ SYNCING | 100019118 | 1779564039000 | 0x6e7d...47d605 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 40s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018993 | 1779563983000 | 0x2743...d40c22 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018851 | 1779563919000 | 0xb6b5...57d4a7 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 2s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 100018721 | 1779563860000 | 0x8183...57b390 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018585 | 1779563799000 | 0xe9dc...d1b787 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018452 | 1779563739000 | 0x049c...792c0e | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018321 | 1779563680000 | 0x0dd8...217993 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 49s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576256 |
| Reported At | |
| Number | 100019786 |
| Hash | 0x2b1b...8e49b4 |
| Timestamp | 1779564340 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.51 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.75 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465833 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 100020721 | 1779564761 | 0xe9ee...551cfc | 1150 | 1779564761359 |
| ash-hz | ✅ | 100020718 | 1779564759 | 0x1af9...ddf34d | 38 | 1779564759781 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64124 | 1779564553422 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 12m 57s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.3-3cf90434-20260422/linux-amd64/go1.25.9 | 12m 32s ago |
| Is Syncing | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x5f62af3",
"highestBlock": "0x5f62af3",
"startingBlock": "0x5f1bc43"
}
} | 12m 6s ago |
| Peer Count | 50 | 12m 5s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 5s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 43s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 9a652b...89c4b3 | 21m 35s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 22m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 16h 31m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 22m 21s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 21m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 4h 39m 53s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 21m 38s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 209d 21h 36m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 18h 19m 2s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 5s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:20:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 12m 6s ago | is_syncing | 39h 39m 36s | false | true |
| Fri May 22 2026 05:41:00 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1d 15h 51m 42s ago | is_syncing | 9m 58s | true | false |
| Fri May 22 2026 05:31:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1d 16h 1m 41s ago | is_syncing | 4h 10m 30s | false | true |
| Fri May 22 2026 01:20:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1d 20h 12m 12s ago | is_syncing | 9m 24s | true | false |
| Fri May 22 2026 01:11:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1d 20h 21m 37s ago | is_syncing | 70h 10m 40s | false | true |
| Tue May 19 2026 03:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4d 18h 32m 17s ago | is_syncing | 9m 56s | true | false |
| Tue May 19 2026 02:50:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4d 18h 42m 15s ago | is_syncing | 498h 56m 36s | false | true |
| Tue Apr 28 2026 07:53:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 13h 38m 52s ago | is_syncing | 5h 33m 36s | true | false |
| Tue Apr 28 2026 02:20:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 19h 12m 29s ago | is_syncing | 9h 9m 33s | false | true |
| Mon Apr 27 2026 17:10:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 26d 4h 22m 3s ago | is_syncing | 10m 21s | true | false |


