RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 618d43830024c84c |
| Name | Corn Maiznet RPC |
| Bundle | corn |
| URL | https://rpc.ankr.com/corn_maizenet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Corn / chain_id: 21000000 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566320036 |
| Report Created Ago | 2m 26s ago |
| Latest Block* | 1590551 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 20.00 / N/A |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 |
| ChainId* | 21000000 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 1590551 | 1779566304 | 0x13d0...2206ef | 125 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 2m 26s ago |
| ✅ | 1590550 | 1779566244 | 0x32b3...c5a46b | 135 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 3m 26s ago |
| ✅ | 1590548 | 1779566184 | 0x346b...bd5339 | 166 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 4m 25s ago |
| ✅ | 1590544 | 1779566064 | 0x614a...e16bae | 149 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 5m 26s ago |
| ✅ | 1590544 | 1779566064 | 0x614a...e16bae | 741 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 6m 25s ago |
| ✅ | 1590543 | 1779566007 | 0xd2cc...d18f6a | 908 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 7m 25s ago |
| ✅ | 1590541 | 1779565943 | 0xf14a...f7719d | 162 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | 1590539 | 1779565883 | 0xff68...8a783c | 100 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 9m 26s ago |
| ✅ | 1590535 | 1779565704 | 0x410c...8a2735 | 339 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 10m 25s ago |
| ✅ | 1590535 | 1779565704 | 0x410c...8a2735 | 399 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 11m 22s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 2m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320036 |
| Reported At | |
| Number | 1590551 |
| Hash | 0x13d0...2206ef |
| Timestamp | 1779566304 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 20.00 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 31m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564553465 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 21000000 | 1m 25s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-amd64/go1.25.10 | 11m 21s ago |
| Is Syncing | false | 11m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 135d 1h 33m 51s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 11m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, b125dc...d4f897 | 2m ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 11m 15s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 1m 21s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 10m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1m 20s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 11m 22s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 11m 22s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 31m 17s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 52s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 21m 14s ago |

