RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 3c9919fc12c50511 |
| Name | Taiko RPC |
| Bundle | taiko |
| URL | https://rpc.taiko.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Taiko / chain_id: 167000 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.15.6 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566352722 |
| Report Created Ago | 1m 53s ago |
| Latest Block* | 7075600 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.33 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.00 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.15.6-stable-3e29d97e/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 167000 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 7075600 | 1779566349 | 0xcf93...bc7422 | 619 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 1m 53s ago |
| ✅ | 7075587 | 1779566321 | 0xea96...4b426e | 794 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 2m 23s ago |
| ✅ | 7075577 | 1779566291 | 0x41b3...09988c | 1792 | Sat, 23 May 2026 19:58:13 UTC | 2m 52s ago |
| ✅ | 7075567 | 1779566261 | 0x9d5f...901f14 | 677 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 23s ago |
| ✅ | 7075557 | 1779566231 | 0x68f8...122920 | 979 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 53s ago |
| ✅ | 7075547 | 1779566201 | 0x5121...ad2cfa | 1742 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 4m 22s ago |
| ✅ | 7075537 | 1779566171 | 0x8939...ccaa9f | 1001 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 4m 53s ago |
| ✅ | 7075527 | 1779566141 | 0xbaeb...ac9d98 | 1369 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 22s ago |
| ✅ | 7075517 | 1779566111 | 0xbc9d...bab831 | 872 | Sat, 23 May 2026 19:55:12 UTC | 5m 53s ago |
| ✅ | 7075507 | 1779566081 | 0xd9ba...c0423b | 237 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 24s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352722 |
| Reported At | |
| Number | 7075600 |
| Hash | 0xcf93...bc7422 |
| Timestamp | 1779566349 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.33 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.00 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 16m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565489419 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 167000 | 6m 25s ago |
| Client Version | Geth/v1.15.6-stable-3e29d97e/linux-amd64/go1.24.13 | 6m 24s ago |
| Is Syncing | false | 6m 24s ago |
| Peer Count | 48 | 6m 24s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 26d 10h 41m 31s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 6m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, 30677a...b499c4 | 2m ago |
| Response Headers | 1 headers | 6m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 36m 6s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 35m 4s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 34m 43s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 21m 15s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32603: eth_accounts and eth_sign are not supported | 6m 23s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 8h 28m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 52s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 15s ago |

