RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 3c9919fc12c50511 |
|---|---|
| Name | Taiko RPC |
| Bundle | taiko |
| URL | https://rpc.taiko.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | Taiko / chain_id: 167000 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.15.6 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445832 |
| Reported Ago | 7m 15s ago |
| Latest Block* | 7074644 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.32 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.15 / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.15.6-stable-3e29d97e/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 167000 |
| Peer Count* | 52 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161981 | 11m 58s ago | 2h 4m 23s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:18:18 UTC | 1779556698343 | 2h 16m 22s ago | 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:17:50 UTC | 1779556670037 | 2h 16m 50s ago | 31s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:17:18 UTC | 1779556638852 | 2h 17m 22s ago | 49m 59s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639827 | 3h 7m 21s ago | 6m 32s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247247 | 3h 13m 53s ago | 2m 51s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075771 | 3h 16m 45s ago | 1m 53s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:01 UTC | 1779552961946 | 3h 18m 38s ago | 18m 42s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 15:57:19 UTC | 1779551839363 | 3h 37m 21s ago | 30s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:56:49 UTC | 1779551809296 | 3h 37m 51s ago | 29s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 7074644 | 1779564309000 | 0xcf04...4afea8 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 15s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 7074548 | 1779564117000 | 0xa4e2...9ac134 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 7074525 | 1779564071000 | 0x9a0c...d45074 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 11m 58s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 58s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 40s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 7074501 | 1779564023000 | 0x0cbd...0004ad | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 2s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445832 |
| Reported At | |
| Number | 7074644 |
| Hash | 0xcf04...4afea8 |
| Timestamp | 1779564309 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.32 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.15 / 12 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6024 | 1779564857934 | ||
| ash-hz | ✅ | 7074914 | 1779564849 | 0x8ebd...607bd0 | 45 | 1779564852013 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21113 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 167000 | 14m 31s ago |
| Client Version | Geth/v1.15.6-stable-3e29d97e/linux-amd64/go1.24.13 | 14m 14s ago |
| Is Syncing | false | 7m 36s ago |
| Peer Count | 52 | 18m 47s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 26d 12h 35m 47s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 11m 58s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, 30677a...b499c4 | 23m 33s ago |
| Response Headers | 1 headers | 18m 47s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 36s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 14m 30s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 7m 35s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32603: eth_accounts and eth_sign are not supported | 13m 5s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 10h 49m 34s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 9m 32s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:15:53 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 18m 47s ago | headers | 30m 22s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 49m 10s ago | headers | 4m 44s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 53m 54s ago | headers | 1h 9m 43s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:31:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 3m 38s ago | headers | 10m 12s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 13m 50s ago | headers | 50m 7s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:30:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 3m 58s ago | headers | 25m 16s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:05:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 29m 15s ago | headers | 29m 48s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 59m 4s ago | headers | 4m 46s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:30:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 3m 51s ago | headers | 22m 44s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |
| Sat May 23 2026 17:08:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 26m 36s ago | headers | 27m 15s | Header fields (1): alt-svc | Header fields (1): alt-svc |

